RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rozstrzygnięto ofertę na przekop Mierzei Wiślanej

Oferty w przetargu na budowę przekopu zostały otwarte pod koniec maja (fot. Shutterstock/Evan Lorne)

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na pierwszy etap prac przy przekopie Mierzei Wiślanej złożyła belgijska spółka N.V.Besix SA ze spółkami NDI SA oraz NDI sp. z o.o.; cena za wykonanie prac wynosi 992 mln 270 tys. 523 zł – poinformowali przedstawiciele Urzędu Morskiego w Gdyni.

Przekop Mierzei Wiślanej: Soros i rząd Niemiec wśród sponsorów ekologów

Organizacje pozarządowe zaangażowane w walkę z przekopem Mierzei Wiślanej otrzymują finansowanie z zagranicznych źródeł m.in. przez Georga Sorosa...

zobacz więcej

Informacje związane z przetargiem dotyczącym pierwszego etapu prac na Mierzei Wiślanej przekazali dyrektor Urzędu Morskiego w Gdyni kpt.ż.w. Wiesław Piotrzkowski i zastępca dyrektora do spraw technicznych Anna Stelmaszyk-Świerczyńska.

Oferty w przetargu na budowę przekopu zostały otwarte pod koniec maja. Ceny zaproponowane przez sześciu inwestorów wahają się od ponad 992,2 mln zł do 1,4 mld zł.

Resort gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej na realizację pierwszej części inwestycji, czyli budowę portu osłonowego, kanału żeglugowego i sztucznej wyspy chciał przeznaczyć ponad 718 mln zł.

Według resortu budowa nowej drogi wodnej ma poprawić dostęp do portu w Elblągu i zagwarantować Polsce swobodny dostęp z Zalewu Wiślanego do Bałtyku, z pominięciem kontrolowanej przez Rosję Cieśniny Piławskiej.

Kanał żeglugowy przez Mierzeję Wiślaną ma mieć około 1 km długości i 5 metrów głębokości. Umożliwi wpływanie do portu w Elblągu jednostek o zanurzeniu do 4 m, długości 100 m, szerokości - 20 m. Budowa kanału ma potrwać do 2022 r.źródło:

Zobacz więcej