RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prezydent o wyborach w KE: Decyzje polityczne muszą odzwierciedlać wolę wyborców

– Z całą pewnością mogę powiedzieć, że będziemy zabiegali o taki urząd komisarza w ramach Komisji Europejskiej dla Polski, który będzie pozwalał najlepiej zrealizować polskie interesy – powiedział prezydent Andrzej Duda podczas konferencji prasowej po spotkaniu z prezydent Słowacji Zuzaną Czaputovicz.

Wiceszef MSZ: Timmermans nie rozumie interesów państw członkowskich Unii

Unii Europejskiej potrzeba więcej jedności i liderów, którzy potrafią zrozumieć sytuację i interesy państw członkowskich – – ocenił Konrad...

zobacz więcej

Na konferencji prasowej po spotkaniu z polskim prezydentem Czaputova została zapytana, o jakie teki będzie zabiegać w Komisji Europejskiej.

– Zgodziliśmy się z panem prezydentem, że to nie jest dobry wynik, że ten region nie będzie miał swojego przedstawiciela, jeśli chodzi o najwyższe stanowiska w ramach Unii Europejskiego - powiedziała słowacka prezydent. – Jeśli chodzi o ambicje Republiki Słowackiej, wydaje mi się, że eurokomisarzowi Szefczoviczowi powinno się udać zostać przedstawicielem do spraw energetyki tak, jak to było dotychczas - powiedziała.

Pytany o tę sama kwestię, prezydent Andrzej Duda stwierdził: – Z całą pewnością mogę powiedzieć, że będziemy zabiegali o taki urząd komisarza w ramach Komisji Europejskiej dla Polski, który będzie pozwalał najlepiej zrealizować polskie interesy. Jak dodał, tych obszarów jest kilka. – I dzisiaj na ten temat trwają negocjacje polityczne, proszę mnie tutaj nie zmuszać do tego, abym cokolwiek przesądzał - powiedział.


Czworo Polaków wiceszefami komisji PE; kandydatura Szydło odrzucona

„Uważam, że decyzje polityczne muszą odzwierciedlać wolę wyborców”

Prezydent odniósł się także do wyboru Ursuli von der Leyen jako kandydatki na przewodniczącą Komisji Europejskiej. – Uważam, że decyzje polityczne muszą odzwierciedlać wolę wyborców wyrażoną w głosowaniu, więc jeżeli partie socjalistyczne, w efekcie także socjaliści na poziomie Parlamentu Europejskiego przegrywają wybory (...), to nie bardzo rozumiem, dlaczego polityk reprezentujący to właśnie ugrupowanie miałby stanąć na czele Komisji Europejskiej - mówił Andrzej Duda. Jak dodał, jest to dla niego „dążenie sprzeczne z wynikiem wyborów”.

– Jest dla mnie czymś całkowicie naturalnym, że kandydatką na urząd szefa KE jest polityk, która jest wyłoniona przez EPP - partię, która wybory do Parlamentu Europejskiego wygrała. Jest to dla mnie naturalny, demokratyczny wynik odzwierciedlający wybory do Parlamentu Europejskiego - podkreślił. Jak dodał, w tej sytuacji wybór socjalisty byłby dla niego „głęboko niedemokratyczny”.


PE: głosowanie ws. von der Leyen 16 lipca

źródło:
Zobacz więcej