RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trzęsienie ziemi w Indonezji. Są ofiary śmiertelne

W wyniku podziemnego wstrząsu uszkodzone zostały dziesiątki domów (fot. Ulet Ifansasti/Getty Images)
W wyniku podziemnego wstrząsu uszkodzone zostały dziesiątki domów (fot. Ulet Ifansasti/Getty Images)

Co najmniej dwie osoby zginęły w niedzielnym trzęsieniu ziemi w indonezyjskiej prowincji Moluki Północne poinformowała w poniedziałek tamtejsza agencja ds. klęsk żywiołowych. W wyniku podziemnego wstrząsu uszkodzone zostały dziesiątki domów.

Trzęsienie ziemi na filipińskiej wyspie. Nie ma zagrożenia tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 5,8 nawiedziło w sobotę nad ranem północne Filipiny - podała amerykańska służba geologiczna USGS. Epicentrum...

zobacz więcej

Epicentrum tego wstrząsu o magnitudzie 7,3 znajdowało się 103 km na południowy wschód od tymczasowej stolicy prowincji, Ternate. Według amerykańskiej agencji geologicznej USGS hipocentrum było na głębokości 10 km; płytkie trzęsienia mogą spowodować większe szkody zaznacza agencja AP.

Po trzęsieniu nastąpiło co najmniej 65 wstrząsów wtórnych.

Rzecznik agencji ds. klęsk żywiołowych Agus Wibowo oświadczył, że w katastrofie zginęły co najmniej dwie kobiety, gdy zawaliły się ich domy. Ponad 2 tys. osób musiało opuścić miejsce zamieszkania i udać się do tymczasowych schronień.

Agencja wciąż szacuje skalę szkód; dotychczas wiadomo, że uszkodzone zostały dwa mosty i prawie 60 domów w jednej wiosce.

Indonezja znajduje się na wyjątkowo aktywnym sejsmicznie obszarze. Rocznie w tym kraju notowanych jest ok. 7 tys. wstrząsów, choć w zdecydowanej większości są one słabe i nie wyrządzają poważniejszych szkód.

źródło:

Zobacz więcej