Darmowa komunikacja dla uczniów? Michał Rachoń sprawdził, czy PO dotrzymuje obietnic wyborczych

Platforma Obywatelska obiecała, podczas kampanii wyborczej przed wyborami samorządowymi, darmowy bilet komunikacji publicznej dla wszystkich dzieci i uczącej się młodzieży. Michał Rachoń postanowił sprawdzić, jak wygląda realizacja obietnic wyborczych tej partii. Okazuje się, że obietnica nie została zrealizowana.

PiS serią „Puste Obietnice” odpowiada na zapowiedzi programowe Platformy

Zapowiedzi wycofania świadczenia 500 Plus „na które nie ma pieniędzy”, „ochłap wyborczy” jakim jest – w ocenie Marka Belki – trzynasta emerytura...

zobacz więcej

W trakcie trwającej kampanii przed wyborami samorządowymi w 2018 r. Grzegorz Schetyna obiecał darmowy bilet komunikacji publicznej dla wszystkich dzieci i uczącej się młodzieży. Obietnica ta trafiła na grafiki Platformy Obywatelskiej, które pojawiły się m.in. w mediach społecznościowych partii.

Michał Rachoń postanowił sprawdzić, czy PO zrealizowała ten pomysł.

– Pomysł dyskutowany był np. w Łodzi, gdzie PO wygrała w sposób niekwestionowany, ale tam decyzje zostały podjęte jeszcze na rok przed wyborami samorządowymi – powiedział Michał Rachoń. „MPK Łódź. Radni zdecydowali: uczniowie nie pojadą za darmo” – pisał w 2017 r. „Dziennik Łódzki”.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że Platforma Obywatelska wygrała również w Warszawie, gdzie „sprawa wydawała się prostsza, bowiem zanim Grzegorz Schetyna ogłosił swoją obietnicę, miasto już miało program darmowych przewozów dla najmłodszych uczniów”. – Chodziło więc tylko o rozszerzenie go na uczniów szkół ponadpodstawowych – zauważył Rachoń.

„Rafał Trzaskowski obiecywał darmową komunikację dla licealistów, ale jej nie będzie? Ratusz: potrzeba 60 mln” – napisał w maju tego roku portal gazeta.pl.

„Problem z PO jest taki – co innego myślą, co innego mówią i co innego robią”

Problem z Platformą Obywatelską jest taki, że oni co innego myślą, co innego mówią i co innego robią. Widać, że opozycja jest kilka kroków za PiS....

zobacz więcej

Rachoń zaznaczył, że Platforma wygrała również m.in. w Inowrocławiu, gdzie decyzję w tej sprawie podjęto „na miesiąc przed obietnicą, którą złożył Schetyna”.

„Darmowych przejazdów dla uczniów w Inowrocławiu nie będzie” – informował we wrześniu 2018 r. portal inowroclaw.naszemiasto.pl.

Dziennikarz zwrócił uwagę, że temat darmowej komunikacji dla uczniów poruszany był również w Bydgoszczy i to na prawie 2 lata przed kampanią wyborczą w 2018 r. W mieście tym zwyciężyła w ubiegłym roku Koalicja Obywatelska. Jak wygląda sprawa darmowych przejazdów?

Lokalne media informowały, że udało się i darmowe przejazdy będą. – Kiedy pogrzebać głębiej okazuje się, że faktycznie darmowe przejazdy są, ale tylko dla uczniów, którzy korzystają ze stypendiów socjalnych, reszta musi płacić – zauważył Rachoń.

„Szóstka Schetyny to niespełnione obietnice Donalda Tuska”

Grzegorz Schetyna przyznał się do błędu i zmienia taktykę na jesienne wybory: „nie wystarczy być antyPiS-em” – stwierdził. Podczas drugiego dnia...

zobacz więcej

Jak się okazuje, są miasta w Polsce, gdzie udało się wprowadzić darmowy przejazdy. Takim miejscem jest np. Białystok. „Od września uczniowie nie płacą za komunikację miejską” – poinformował w maju ubiegłego roku portal białystok.onet.pl. Projekt ten został wprowadzony przez radnych Prawa i Sprawiedliwości na ponad pół roku przed tym, jak zgłosił go jako punkt programu wyborczego Grzegorz Schetyna.

– Bezpłatne przejazdy dla uczniów dziś, to w konsekwencji podwyżka cen biletów w przyszłym roku – powiedział radny Maciej Biernacki z PO, który nazwał cały pomysł kolejnym etapem festiwalu obietnic wyborczych w roku wyborczym.

Darmowa komunikacja miejska dla uczniów funkcjonuje również np. we Wrocławiu, jednak tam została wprowadzona na miesiąc przed tym, jak Grzegorz Schetyna zgłosił ją jako swoją propozycję wyborczą.


– Na przykładzie tej jednej konkretnej obietnicy z kampanii wyborczej samorządowej, konkretnej wypowiedzianej przez Grzegorza Schetynę, (…) widzimy, że obietnice są niezrealizowane, chociaż wybory są wygrane. Albo zrealizowane są przez kogoś innego, wcześniej, zanim zostały zgłoszone – podsumował dziennikarz.

źródło:
Zobacz więcej