RAPORT

Wojna na Ukrainie

Ministerstwo Zdrowia uruchamia infolinię w sprawie dostępności do leków

Główne leki, których brakowało, są już w hurtowniach na terenie Polski (fot. Pixabay/stevepb)
Główne leki, których brakowało, są już w hurtowniach na terenie Polski (fot. Pixabay/stevepb)

Ministerstwo Zdrowia uruchamia od poniedziałku specjalną infolinię w sprawie dostępności do leków. Dzwoniąc pod bezpłatny numer Telefonicznej Informacji Pacjenta - 800 190 590 - można dowiedzieć się, w której aptece jest do kupienia lek potrzebny pacjentowi - zapowiadał w ubiegłym tygodniu minister zdrowia Łukasz Szumowski. – Można będzie zadzwonić i dowiedzieć się o konkretny lek, konkretny produkt, gdzie można go dostać – mówił minister.

Etiopia: wspólnoty chrześcijańskie przeciw migracji z kraju

– Jesteśmy przekonani, że członkowie naszych wspólnot nie powinni emigrować. Musimy zrobić wszystko, aby przekonać młodych do pozostania w swej...

zobacz więcej

Połączenia będą odbierać konsultanci Narodowego Funduszu Zdrowia i Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego. Na stronie internetowej Ministerstwo Zdrowia zamieściło instrukcję korzystania z infolinii. Zastrzegło, że konsultanci infolinii nie udzielają informacji o dawkowaniu leków, ich zamiennikach oraz nie rezerwują leków w aptece. Infolinia działa od poniedziałku do piątku w godz. 8.00-18.00.

Minister zdrowia Łukasz Szumowski zapewniał, że główne leki, których brakowało, są już w hurtowniach na terenie Polski i będą przekazywane do aptek. W opublikowanym w piątek przez MZ wykazie produktów zagrożonych brakiem dostępności znalazły się 324 produkty.

W ubiegłym tygodniu Naczelna Izba Aptekarska alarmowała, że niedostępnych dla pacjentów jest prawie 500 leków stosowanych m. in. w chorobach tarczycy, cukrzycy, nadciśnieniu, astmie, POChP i alergii.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej