Biało-czerwony stół w Gdańsku. Ratusz informuje, ile zapłacił za instalację

Instalacja znajduje się przy ECS w Gdańsku (fot.arch.PAP/Adam Warżawa)

Biało-czerwony okrągły stół, który stanął przy Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku, kosztował ponad 133 tys. zł – poinformowało miasto. Instalacja została zaprojektowana specjalnie na 30. rocznicę częściowo wolnych wyborów, które odbyły się 4 czerwca 1989 roku. Ratusz podał też, że urzędnicy, którzy brali udział w „obsłudze święta Wolności i Solidarności uczestniczyli w nim w ramach wykonywania obowiązków służbowych”.

Rydwan za 150 tys. zł. Dla idei „wolności, solidarności, równości i otwartości”

Urząd Miejski w Gdańsku zakupił za prawie 150 tys. zł dzieło Joanny Rajkowskiej „Rydwan”. W oświadczeniu przesłanym portalowi tvp.info urząd...

zobacz więcej

Stół w kolorach białym i czerwonym powstał na zlecenie ratusza, by uświetnić 30. rocznicę wyborów z 4 czerwca. Miasto na zapytanie o koszt instalacji udzieliło odpowiedzi w trybie informacji publicznej.

W piśmie podpisanym przez dyrektora Biura Prezydenta ds. Komunikacji i Marki Miasta czytamy, że „projekt koncepcyjny wraz z przeniesieniem praw autorskich” kosztował miasto 1 zł netto. Dalej „projekt wykonawczy z dokumentacją techniczną” – 13 tys. 650 zł. Z kolei samo wykonanie stołu wraz z gwarancją na trzy lata kosztował miasto 120 tys. zł.

Łączny koszt biało-czerwonego okrągłego stołu to ponad 133 tys. zł.

W tym samym piśmie wskazano, że urzędnicy, którzy wraz z prezydent miasta Aleksandrą Dulkiewicz uczestniczyli w uroczystościach związanych ze świętem, przebywali tam w godzinach swojej pracy i „wykonywali obowiązki służbowe”.

Na koszt instalacji uwagę zwrócił Kacper Płażyński, który bez powodzenia ubiegał się o urząd prezydenta Gdańska z list PiS. Polityk przypomniał inną instalację miasta – złoty rydwan – który miasto Gdańsk zakupiło za 150 tys. zł.

Jak zaznaczało miasto, instalację „Rydwan” zakupiono „dla wzmocnienia ponadlokalnego i międzynarodowego znaczenia Gdańska w kontekście reprezentowania wartości i przesłania istotnego dla Gdańska, w tym w szczególności odwołujących się do idei wolności, solidarności, równości i otwartości”.

źródło:
Zobacz więcej