Sen pojawił się 450 mln lat temu w oceanach

Naukowcy zdają sobie sprawę, że ryby wchodzą w stan przypominający sen (pixabay/varun_maharaj)

Pewne wzorce aktywności neuronów podczas snu mogą świadczyć o tym, że sen pojawił się u zwierząt ok. 450 mln lat temu, na długo zanim życie wyszło na ląd – piszą naukowcy na łamach tygodnika „Nature”.

Rufus. Pies, który podróżuje we śnie

Rufus – trzyletni pies faraona z Santa Monica w Kalifornii uwielbia zabawę na plaży, zwariowane gry z właścicielką, ale przede wszystkim kocha...

zobacz więcej

Pewne wzorce aktywności neuronów podczas snu są analogiczne u ludzi i u rybek akwariowych o nazwie danio pręgowany – uważają naukowcy ze Stanford University School of Medicine w USA.

Od niemal 100 lat naukowcy zdają sobie sprawę, że ryby wchodzą w stan przypominający sen. Dotychczas nie było jednak wiadomo, czy rybi sen rzeczywiście przypomina ten, który jest udziałem zwierząt lądowych.

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że kiedy danio pręgowany zapada w sen, w jego mózgu pojawiają się dwa stany, które są porównywalne do aktywności mózgu w trakcie snu u zwierząt lądowych – ssaków, gadów i ptaków.

Jeden stan charakteryzuje się spowolnieniem fal mózgowych, drugi zaś to tzw. sen paradoksalny, zwany fazą REM. Po raz pierwszy udało się te wzorce aktywności mózgu zarejestrować u ryb.

„Wyniki każą cofnąć ewolucję neuronalnych oznak snu o ładnych parę lat” – opisuje główny autor badań, Louis Leung.

Poznano idealną długość snu. Zbyt krótki lub zbyt długi sen to ryzyko groźnych chorób

Idealna długość snu w ciągu nocy wynosi od sześciu do ośmiu godzin – pokazuje analiza badań z udziałem ponad miliona dorosłych osób. Krótszy lub...

zobacz więcej

Naukowcy skonstruowali urządzenie, dzięki któremu mogli analizować mózg danio. Z użyciem specjalnego mikroskopu skanowali ciała rybek podczas ich snu z rozdzielczością do pojedynczych komórek. W celu unieruchomienia ryb zanurzono je w roztworze żelującego agaru. Obserwowano również tempo uderzeń serca, ruchy oczu oraz napięcie mięśni.

Naukowcy zaznaczają, że w trakcie fazy analogicznej do REM u danio nie pojawiają się ruchy gałek ocznych, jak to ma miejsce np. u ludzi, jednak mózg i mięśnie zachowują się bardzo podobnie. Ryby nie zamykają oczu w trakcie snu, ponieważ nie mają powiek, jednak mięśnie pozostają rozluźnione, krążenie spowalnia, a ryby przestają reagować na zbliżające się obiekty.

źródło:

Zobacz więcej