Rosyjskie władze zamykają opozycjonistom drogę do wyborów

Komisje negatywnie zweryfikowały złożone przez nich listy z podpisami wyborców (fot. pixabay/3dman_eu)

Władze Rosji uniemożliwiają kandydatom opozycji start w wyborach lokalnych – podało Radio Echo Moskwy. Głosowanie zaplanowano na wrzesień. W wielu ośrodkach Rosji, w tym w Moskwie i Petersburgu kandydatury przedstawicieli ugrupowań opozycyjnych i organizacji społecznych są odrzucane przez miejscowe komisje wyborcze.

Czołgi, amunicja do moździerzy. Rosja wciąż wysyła separatystom w Donbasie broń

Do Donbasu nadal trafiają z Rosji duże ilości broni i amunicji – ujawnił rzecznik ukraińskiego Ministerstwa Obrony Maksym Prauta.

zobacz więcej

W Moskwie nie została dopuszczona do udziału w wyborach prawniczka opozycyjnej Fundacji do Walki z Korupcją – Lubow Sobol. Kobieta ogłosiła protest głodowy. W tym samym okręgu komisja wyborcza odrzuciła także kandydatury znanych polityków i działaczy. Między innymi nie dostali zgody na kandydowanie: jeden z liderów partii Jabłoko – Siergiej Mitrochin, aktor Andriej Sołowiow, były reprezentacyjny piłkarz Dmitrij Bułykin i muzyk rockowy Siergiej Troicki.

Jak dowiedziało się Radio Echo Moskwy, większość kandydatów opozycji nie dostaje zgody na udział w wyborach, ponieważ komisje negatywnie zweryfikowały złożone przez nich listy z podpisami wyborców. Zdaniem rosyjskich obrońców praw człowieka, działania członków lokalnych komisji wyborczych mają charakter systemowy i naruszają konstytucyjne prawa obywateli.

źródło:
Zobacz więcej