Kontynuacja „Różańca do granic”. 14 września na górze Świętego Krzyża

Modlitwa różańcowa w poblizu klasztoru w Prudniku (fot.arch.PAP/Krzysztof Świderski)

Organizatorzy „Różańca do granic” planują kontynuację akcji – 14 września na górę Świętego Krzyża ma przybyć 120 tys. osób, by wziąć udział w wydarzeniu „Polska pod krzyżem”, którego celem jest ożywienie wiary i odpowiedź na profanacje i grzech pedofilii w Kościele.

Kolejny atak na kościół. Zniszczony pomnik świętego, wybite szyby, napis na drzwiach

Nieznani sprawcy zdewastowali kościół św. Maksymiliana Kolbego w Koninie. Efektem są wybite szyby, zniszczona gablota, napis na drzwiach wykonany...

zobacz więcej

Jak powiedział jeden z organizatorów „Różańca do granic” Maciej Bodasiński, pomysł akcji „Polska pod krzyżem” narodził się w 2017 r., tuż po zakończeniu „Różańca”.

– Doszliśmy do przekonania, że akcja powinna mieć kontynuację. Napływały do nas setki maili z prośbami, by „Różaniec do granic” powtórzyć, nie chcieliśmy jednak tworzyć dokładnej kopii wydarzenia, ale je rozwinąć – wyjaśnił.

Dodał, że pierwszym krokiem była „Wielka Pokuta”. – Podczas tego nabożeństwa uznaliśmy przed Bogiem, że jesteśmy ludźmi grzesznymi i słabymi, i że potrzebujemy jego pomocy. Dokładnie w dniu „Wielkiej Pokuty” narodził się pomysł zorganizowania „Różańca do granic”, podczas którego oddaliśmy się w opiekę Matce Bożej, która – jak wierzymy – wzięła nas „za rękę” i zaczęła prowadzić. Zadaliśmy więc sobie pytanie, dokąd prowadzi nas Maryja? Po wielu modlitwach, rozmowach z kapłanami z całej Polski i kilku miesiącach rozeznawania, jesteśmy przekonani, że Maryja prowadzi nas pod krzyż – podkreślił.

Bodasiński poinformował, że data i miejsce nowego wydarzenia nie są przypadkowe: odbędzie się ono 14 września – w święto Podwyższenia Krzyża Świętego – w najstarszym polskim sanktuarium relikwii Drzewa Krzyża Świętego w diecezji sandomierskiej na górze Świętego Krzyża.

– Przygotowujemy program, który ma przypomnieć nam korzenie naszej wiary, ale w sposób bardzo nowoczesny, oprócz modlitwy, spowiedzi, mszy św., także za pomocą światła, dźwięku i obrazu. Przygotowujemy scenariusz, który – jestem przekonany – będzie dla uczestników wielkim przeżyciem – ocenił.

Akcja modlitewna w Kodniu (fot.arch.PAP/Wojciech Pacewicz)

Prymas o filmie Sekielskiego: To nie jest atak na Kościół

– Sytuacja jest poważna w polskim Kościele. Trzeba gasić pożar i zabrać się do konkretnej pracy – powiedział w środę w Radiu ZET abp Wojciech...

zobacz więcej

Bodasiński przyznał, że „Polska pod krzyżem” jest w pewien sposób odpowiedzią na wydarzenia, które wstrząsnęły polskim Kościołem w ostatnim roku, m.in. profanacje, grzech pedofilii w Kościele, przypadki księży popełniających samobójstwa i porzucających stan kapłański, czy liczne pożary kościołów.

Organizatorzy przygotowują się na przyjazd ponad 100 tys. osób. Wszystkie informacje będą pojawiać się na stronie internetowej polskapodkrzyzem.pl oraz na Facebooku.

Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Solo Dios Basta, która powstała w czerwcu 2015 r. z inicjatywy grupy świeckich ewangelizatorów, rekolekcjonistów i filmowców. Fundacja była organizatorem m.in. Wielkiej Pokuty, która 15 października 2016 r. zgromadziła na Jasnej Górze ok. 150 tys. ludzi. Głównym punktem nabożeństwa była msza św. na wałach jasnogórskich pod przewodnictwem przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisława Gądeckiego.

Akcja „Różaniec do granic” po raz pierwszy odbyła się w Polsce 7 października 2017 r., w uroczystość Matki Bożej Różańcowej. Tego dnia w 350 kościołach stacyjnych w 22 diecezjach na obrzeżach Polski ponad milion osób wzięło udział w mszy św., po czym poszło na granice kraju, gdzie odmówiło różaniec.

Punkty modlitewne zostały także wyznaczone w 70 miejscach na całym świecie, m.in. w norweskim archipelagu Lofotów, za kołem podbiegunowym, w Auckland w Nowej Zelandii oraz w sanktuarium maryjnym w Akicie na wyspie Honsiu w Japonii. Podobne akcje odbyły się później kilku krajach, m.in. we Włoszech, w Wielkiej Brytanii, Belgii, Francji, Irlandii, Australii i państwach obu Ameryk.

Akcja modlitewna w Gdańsku (fot.arch.PAP/Dominik Kulaszewicz)

źródło:

Zobacz więcej