Uhonorowani Legią Honorową za akcję na Nanga Parbat. „Zastanawiam się, czy zasłużyliśmy”

W rezydencji pana ambasadora było nieprawdopodobnie miło. Ja się zastanawiam, czy na takie wyróżnienia zasłużyliśmy – powiedział w TVP Info himalaista Piotr Tomala, który odebrał w Ambasadzie Francji w Warszawie najwyższe odznaczenie nadawane przez to państwo – Legię Honorową, za akcję ratunkową na Nanga Parbat w styczniu 2018.

Tragedia na Nanga Parbat. Potwierdzono tożsamość odnalezionych ciał himalaistów

Znalezione na ścianie Nanga Parbat dwa ciała to poszukiwani Włoch Daniele Nardi i Brytyjczyk Tom Ballard – potwierdził włoski ambasador w...

zobacz więcej

Tomala, kierownik programu Polski Himalaizm Zimowy im. Artura Hajzera oraz Adam Bielecki, Jarosław Botor i mający polskie obywatelstwo od 2015 r. Kazach urodzony w rosyjskim Niewinnomyssku Denis Urubko, uczestnicy polskiej zimowej wyprawy na K2, w brawurowej wspinaczce uratowali życie Francuzki Elisabeth Revol. Ich akcja odbiła się szerokim echem na całym świecie.

Wszyscy zostali uhonorowani Legią Honorową w randze kawalera dekretem prezydenta Macrona z 11 marca, ale jedynie Tomala mógł odebrać odznaczenie osobiście. Trzej jego koledzy uczynią to w późniejszym czasie. Dwaj z nich – Urubko i Botor – wspinają się obecnie w Karakorum na szczyty Gaszerbrum II (8035 m) i niezdobyty Gaszerbrum VI (6997 m lub 7003 m).

Na antenie TVP Info Tomala mówił o tamtej akcji. – Czymś normalnym dla nas jest pomoc w górach, pomoc drugiemu człowiekowi. Bez chwili wahania takiej pomocy udzielamy. To nie była pierwsza taka akcja. Jej okoliczności były specyficzne – zima w Karakorum, przemieszczanie się helikopterami 200 km z jednego pasma na drugie – pod Nanga Parbat. To przez to taka akcja miała taki rozgłos – stwierdzał.

Pytany o najtrudniejsze momenty akcji wskazał na przede wszystkim „te momenty niepewności, jak taka akcja będzie przebiegać”. – Kiedy czekaliśmy na helikoptery a czas nieubłaganie upływał. Chcieliśmy, by nas zdesantowano w ścianie Nanga Parbat. Udało się ich do tego przekonać pilotów – mówił himalaista.

źródło:
Zobacz więcej