Manhattan zatonął w ciemnościach

Awaria spowodowała wstrzymanie dopływu prądu do około 38 tys. odbiorców (fot. TT/Dan Rather)

Pożar transformatora spowodował w sobotę wieczorem rozległą awarię sieci energetycznej na nowojorskim Manhattanie. Firmy i biura zostały pozbawione prądu, stanęły windy i pociągi metra.

Blackout w Ameryce Południowej. Bez prądu kilkadziesiąt milionów ludzi

Ogromna awaria pozbawiła prądu całą Argentynę i Urugwaj – poinformowała na Twitterze firma Edesur, główny argentyński dostawca energii...

zobacz więcej

Jak poinformowała nowojorska straż pożarna, pożar wybuchł w sobotę około godz. 20 czasu lokalnego (godz. 2 w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego) w rejonie skrzyżowania West 64th Street i West End Avenue.

Awaria spowodowała wstrzymanie na kilka godzin dopływu prądu do około 38 tys. odbiorców. Wcześniej prądu została pozbawiona część Rockefeller Center i dzielnicy Upper West Side. Ewakuowano m.in. uczestników koncertu Jennifer Lopez w hali Madison Square Garden.

Zarząd nowojorskiego metra (Metropolitan Transportation Authority) sygnalizował o awariach energetycznych na wielu stacjach. Według opublikowanego komunikatu, MTA pracuje z dostawcą energii Con Edison w celu ustalenia przyczyny awarii.

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo zarządził śledztwo w celu ustalenia przyczyn awarii sieci energetycznej. W opublikowanym oświadczeniu podkreślił, że chociaż nie stwierdzono aby ktoś odniósł obrażenia, lub inny uszczerbek na zdrowiu z powodu awarii, to jednak „sam fakt, że do niej doszło jest nie do przyjęcia”.

Dokładnie 42 lata temu, w dniach 13-14 lipca 1977 roku, rozległa awaria sieci energetycznej pogrążyła w ciemnościach większość obszaru Nowego Jorku. Doszło wówczas do zamieszek i włamań do wielu sklepów, a także podpaleń.

Do rozległej awaria zasilania doszło też 14 sierpnia 2003 roku około godziny 16.10 czasu lokalnego w północno-wschodniej części USA oraz prowincji Ontario w Kanadzie. Mogła ona dotknąć łącznie około 55 mln ludzi. Konsekwencją awarii było wyłączenie 265 elektrowni.

źródło:

Zobacz więcej