Kolejny Kanadyjczyk zatrzymany w Chinach

Eksperci oceniają, że wiele z niedawnych zatrzymań wynika z odwetu władz Chin (fot. Wiki 3.0/Rabs003)

Obywatel Kanady został zatrzymany w chińskim mieście Jantai – poinformował rząd kanadyjski. Nie podano przyczyn ani personaliów zatrzymanego. Zatrzymanie nastąpiło w okresie napiętych stosunków między obydwoma krajami.

Kanadyjczyk skazany na śmierć. Miał produkować i sprzedawać narkotyki

Sąd w mieście Jiangmen na południu Chin skazał we wtorek na karę śmierci dwie osoby, Kanadyjczyka i Chińczyka, za produkcję i sprzedaż ponad 63...

zobacz więcej

Wcześniej władze chińskie zatrzymały 19 osób pod zarzutem przestępstw narkotykowych, za co grozi kara śmierci. Wśród nich jest 16 obcokrajowców, w tym czworo Brytyjczyków. Do zatrzymań doszło w szkole języka angielskiego w mieście Xuzhou, w prowincji Jiangsu na wschodzie Chin. Rząd Kanady nie ujawnił czy aresztowanie Kanadyjczyka było związane z tymi aresztowaniami.

Stosunki między Chinami i Kanadą stały się napięte w grudniu ubiegłego roku po aresztowaniu w Vancouver Meng Wanzhou, dyrektor ds. finansowych chińskiego giganta technologicznego Huawei. Meng, która jest córką założyciela Huawei, zatrzymano na podstawie nakazu aresztowania wydanego przez władze USA.

Pekin wielokrotnie domagał się jej zwolnienia, ale pozostaje ona nadal w areszcie domowym w Vancouver.

Chiny zatrzymały później dwóch Kanadyjczyków – Michaela Spavora i Michaela Kovriga pod zarzutem szpiegostwa. Powszechnie interpretowano to jako posunięcie odwetowe.

Pekin skazał również innego Kanadyjczyka Roberta Lloyda Schellenberga na karę śmierci za przemyt narkotyków i wstrzymał import kanadyjskich produktów mięsnych w związku z podrobionymi dokumentami.

źródło:

Zobacz więcej