Francja tworzy wojska kosmiczne. „Bardzo strategiczny teatr”

Prezydent Francji Emmanuel Macron (fot. PAP/EPA/LUDOVIC MARIN / POOL)

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział utworzenie we wrześniu dowództwa sił kosmicznych, w ramach sił powietrznych. Podobne wojska organizują już USA, Rosja i Chiny.

Atomowy okręt podwodny zwodowany we Francji. Nowoczesna jednostka wzmocni NATO

We francuskiej miejscowości Cherbourg zwodowano atomowy, wielozadaniowy okręt podwodny Suffren. To pierwsza jednostka typu Barracuda spośród...

zobacz więcej

Przestrzeń kosmiczna stała się prawdziwą stawką w grze o bezpieczeństwo narodowe – powiedział prezydent w ogrodach pałacu Hotel de Brienne, który jest siedzibą resortu obrony. Plany przedstawił podczas tradycyjnego spotkania z dowódcami sił zbrojnych w przeddzień parady 14 lipca.

– Nowa strategia kosmiczna i wojskowa, którą mi przedstawiła pani minister (szefowa resortu obrony Florence Parly – przyp. red.) i którą zaaprobowałem, pozwoli nam zapewnić sobie obronę w przestrzeni kosmicznej i dzięki przestrzeni kosmicznej – oznajmił Macron.

Prezydent wyjaśnił, że nowa strategia zapewni ochronę francuskich satelitów, lepsze zrozumienie „sytuacji w przestrzeni kosmicznej”, toteż rząd poczyni konieczne inwestycje.

Agencja AFP wskazuje, że w przestrzeni kosmicznej rozgrywają się takie elementy działań wojennych jak wywiad i szpiegostwo, zakłócanie sygnałów komunikacyjnych, ataki cybernetyczne i Francja musi zainwestować w taki potencjał, aby odgrywać rolę w tym „bardzo strategicznym teatrze”.

We wrześniu 2018 roku wiceprezydent Mike Pence zapowiedział, że USA powołają do 2020 roku siły kosmiczne jako szóstą formację sił zbrojnych, by zapewnić Ameryce „dominację w kosmosie”.

Amerykańskie agencje wywiadowcze poinformowały w 2018 roku, że Rosja i Chiny zabiegają o „niedestrukcyjną i destrukcyjną” broń antysatelitarną, która mogłaby zniszczyć satelity USA, pozbawiając armię komunikacji elektronicznej i zdolności do nawigacji. W ciągu najbliższych dwóch-trzech lat Rosjanie i Chińczycy będą w stanie zestrzelić amerykańskie satelity, paraliżując też militarne systemy dowodzenia i systemy wymiany informacji w tym powszechnie stosowany system nawigacji satelitarnej GPS.

źródło:

Zobacz więcej