Platforma nie pierwszy raz zmienia zdanie w sprawie wieku emerytalnego

W 2012 roku prezydent Komorowski nie zawetował ustawy PO, choć wcześniej uważał, że nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego (fot. źródło: prezydent.pl)

Po wypowiedzi Grzegorza Schetyny – który ocenił, że podniesienie wieku emerytalnego było błędem – z opozycyjnego obozu dochodzą sprzeczne sygnały. Niektórzy z polityków PO niezmiennie uważają, że był to sukces ich formacji. Historyk prof. Stanisław Żerko, przypomniał, że niestałość poglądów działaczy Platformy nie jest niczym nowym.

Kandydujący w 2010 roku na urząd prezydenta Bronisław Komorowski zaprzeczał, aby w Polsce konieczne było podniesienie wieku emerytalnego.

Dwugłos polityków PO ws. wieku emerytalnego. Poseł zbuntowany czy niedoinformowany?

PiS oszukał Polaków obniżając wiek emerytalny; w końcu są jakieś poważne powody, dla których cała Europa go podnosi – ocenił europoseł PO Dariusz...

zobacz więcej

– Można stworzyć możliwość wyboru – na przykład łącznie z wyższą emeryturą. Nic na siłę – mówił w czasie debaty prezydenckiej z Jarosławem Kaczyńskim dziewięć lat temu.

Mimo to rząd Donalda Tuska w maju 2012 roku – wbrew opinii społecznej – podniósł wiek emerytalny z 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, ustalając jednakowy próg 67 lat dla wszystkich.

Choć Bronisław Komorowski uważał, że nie ma potrzeby podnoszenia wieku emerytalnego, nie zawetował ustawy PO, kiedy był już prezydentem.

W marcu 2012 roku podczas debaty w Pałacu Prezydenckim dotyczącej kwestii emerytur ówczesny prezydent nie miał już wątpliwości w tej sprawie. Jak ocenił, „wszyscy mają świadomość”, że zmiany w systemie emerytalnym są „absolutnie niezbędne”.

W piątek na antenie TVP Info poseł PiS Zbigniew Kuźmiuk zwrócił uwagę, że wiek emerytalny został przez polityków PO podniesiony, choć zapewniali oni, że tego nie zrobią. – Po zdobyciu władzy w 2011 roku oszukano miliony Polaków – stwierdził.

źródło:
Zobacz więcej