Nowatorska metoda może pomóc w uniknięciu raka

Są niewidoczne dla oka, ale mogą mieć ogromne znaczenie dla diagnostyki i leczenia raka. Jeśli poziom mikroelementów w organizmie jest odpowiedni, bez względu na obciążenie genetyczne istnieje szansa, że choroba nigdy nie da o sobie znać. Badania nad tym być może przełomowym odkryciem trwają w Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

Komórki raka wysyłają „złośliwe oprogramowanie”. Odkrycie polskich naukowców

Polscy naukowcy odkryli nowy mechanizm, którym posługują się komórki nowotworowe, by oszukać układ odpornościowy. Komórki raka mogą wysyłać do...

zobacz więcej

Wykrycie mutacji w genie BRCA1 lub BRCA2 oznacza bardzo duże ryzyko wystąpienia raka piersi lub raka jajnika. Szacuje się, że u kobiety z jedną z tych mutacji ryzyko zachorowania na raka piersi wzrasta nawet do 80 proc.

Często nazywany jest genem Angeliny Jolie. Hollywoodzka aktorka zdecydowała się na usunięcie piersi, jajników i jajowodów, ale tak drastyczne decyzje być może nie będą już konieczne. Pomimo mutacji choroby być może będzie można uniknąć dzięki nowej metodzie, opracowywanej przez Polaków.

Metoda polega na określaniu we krwi poziomu selenu i arsenu. Zarówno niedobór, jak i nadmiar tych pierwiastków mogą zwiększać ryzyko zachorowania na nowotwór.

– Z bardzo dużym prawdopodobieństwem za kilka lat będziemy mogli – pierwsi na świecie – pokazać, że jak kobieta ma te parametry przypilnowane, to mimo mutacji w genach nie zachoruje na raka – powiedział prof. dr hab. Jan Lubiński, onkolog i genetyk z Świętokrzyskiego Centrum Onkologii.

źródło:
Zobacz więcej