Dwugłos polityków PO ws. wieku emerytalnego. Poseł zbuntowany czy niedoinformowany?

Europoseł Dariusz Rosati ma najwyraźniej inne zdanie, niż lider jego ugrupowania Grzegorz Schetyna (fot. arch. PAP/Marcin Bielecki)

PiS oszukał Polaków obniżając wiek emerytalny; w końcu są jakieś poważne powody, dla których cała Europa go podnosi – ocenił europoseł PO Dariusz Rosati we wpisie na Twitterze. Zaledwie dzień wcześniej lider ugrupowania, Grzegorz Schetyna, podczas konwencji programowej Koalicji Obywatelskiej przyznał, że podniesienie wieku emerytalnego do 67 lat było błędem.

„(…) Cała Europa podnosi wiek emerytalny. Tylko Polska pod rządami PiS idzie do tyłu” – napisał Rosati. Podkreślał, że skutkami decyzji partii rządzącej o obniżeniu wieku emerytalnego będą głodowe emerytury dla milionów emerytów oraz masowa emigracja młodszej części społeczeństwa. W jego ocenie Platforma „uczciwie mówiła”, że podniesienie wieku emerytalnego jest „konieczne, jeśli chce mieć się godne emerytury”. Odmienne zdanie wyraził jednak lider PO Grzegorz Schetyna, który w piątek przyznał, że decyzja o podniesieniu wieku przechodzenia na emeryturę, „słynne 67 lat”, było błędem. – Można było to przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu – oświadczył w trakcie Forum Programowego KO w Warszawie.

Konsternację nagłą zmianą narracji szefa PO ws. emerytur wyraził też Bogdan Zdrojewski, były minister kultury w rządzie Donalda Tuska. Już w piątek, tuż po przemówieniu Schetyny, szef KPRM, minister Michał Dworczyk stwierdził, że deklaracja lidera PO była „zaskoczeniem dla wielu jego partyjnych kolegów”. „Kolejny dowód, że PO-KO jest ugrupowaniem skrajnie niewiarygodnym. Ich pomysły zmieniają się z dnia na dzień…” – podsumował.

źródło:
Zobacz więcej