RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Apel Grunwaldzki na polach bitewnych. Premier w liście podziękował za żywą lekcję historii

Apel rozpoczęła krótka inscenizacja z udziałem posłów Wielkiego Mistrza oraz króla Władysława Jagiełły (PAP/Tomasz Waszczuk)
Apel rozpoczęła krótka inscenizacja z udziałem posłów Wielkiego Mistrza oraz króla Władysława Jagiełły (PAP/Tomasz Waszczuk)

Na Polach Grunwaldu odbył się apel grunwaldzki, który poprzedza inscenizację bitwy z 1410 roku. W odczytanym przez wojewodę warmińsko-mazurskiego liście premier Mateusz Morawiecki podziękował rekonstruktorom i organizatorom imprezy za „żywą lekcję historii”.

Bez lnianych gaci nie ma wojaczki

Rycerze, którzy biorą udział w turniejach rycerskich pod Grunwaldem czy inscenizacji bitwy z 1410 r., ubierają się w historyczne stroje. Przed...

zobacz więcej

Apel Grunwaldzki rozpoczęła krótka inscenizacja z udziałem posłów Wielkiego Mistrza oraz króla Władysława Jagiełły.

Po inscenizacji odczytano listy od premiera Mateusza Morawieckiego oraz marszałków Sejmu i Senatu.

„W historii naszej ojczyzny są miejsca i wydarzenia, które budzą szczególne emocje. Daty, które są symboliczne i rozpoznawalne przez wszystkich. Tak jest z bitwą pod Grunwaldem” – napisał premier Morawiecki w liście do uczestników imprezy. Premier podziękował organizatorom za „żywą lekcję historii” i barwne popularyzowanie idei średniowiecza. List od premiera odczytał wojewoda warmińsko-mazurski Artur Chojecki.

Za popularyzację historii oraz krzewienie wiedzy o wiktorii przodków dziękowali organizatorom imprezy także marszałek Sejmu Marek Kuchciński i Senatu Stanisław Karczewski. Obaj podkreślali, że barwny sposób popularyzacji wiedzy o bitwie pod Grunwaldem służy patriotyzmowi i pogłębianiu wiedzy historycznej.

Ukraiński MSZ potępia zbrodnię wołyńską, lecz nie godzi się na jej „upolitycznianie”

MSZ Ukrainy potępiło w czwartek zbrodnię dokonaną przez ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej na Wołyniu, oświadczając jednocześnie, że...

zobacz więcej

Marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Gustaw Marek Brzezin przypomniał, że na Polach Grunwaldu rozpoczęła się wiosną budowa kolejnego budynku muzeum. Ma on mieć blisko 2 tys. m.kw. powierzchni. Brzezin podkreślał, że już teraz Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w barwny i ciekawy sposób popularyzuje historię.

– Po zbudowaniu nowego muzeum mamy nadzieję stać się europejską stolicą rycerską – mówił Brzezin.

Przedstawiciele samorządów, urzędów, wojska i dyplomacji oraz harcerze złożyli kwiaty i wieńce pod Pomnikiem Grunwaldzkim. Wybrani harcerze uczestniczący w zlocie drużyn grunwaldzkich otrzymali odznaki i odznaczenia.

W tym roku w zlocie uczestniczy w sumie 1160 harcerzy z całej Polski, najmłodsi mają 6 lat.

W defiladzie kończącej Apel Grunwaldzki defilowali żołnierze 15. giżyckiej brygady zmechanizowanej, żołnierze z Litwy i harcerze.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej