Grzegorz Schetyna: Związki partnerskie – najwyższy czas je wprowadzić

Związki partnerskie, najwyższy czas je wprowadzić – oświadczył w sobotę podczas drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej pod hasłem „Uzdrowić Polskę” lider PO Grzegorz Schetyna.

Opozycja wystawia opozycję

Mijający tydzień to kolejny odcinek niekończącego się przegrupowania polskiej opozycji. Nim ta wystawi listy, partyjni liderzy trenują, wystawiając...

zobacz więcej

– Czas najwyższy, żeby każdy mógł mieć dostęp do informacji o najbliższej mu osobie, dowiedzieć się w szpitalu o stanie zdrowia i po niej dziedziczyć – powiedział.

– Ostatnio już nawet pewna starsza pani w niewielkim mieście powiedziała do mnie w tej sprawie tak: dajmy ludziom żyć, co nam to przeszkadza – dodał.


Schetyna ciągle zmienia zdanie nt. związków partnerskich
Schetyna stwierdził podczas swojego przemówienia, że nie wystarczy być jedynie anty-PiSem. – Przez ostatnie miesiące, szczególnie od tygodnia odwiedzamy miasta i wsie w całej Polsce w ramach akcji #Porozmawiajmy. Wsłuchujemy się w głos, który płynie z tych rozmów i ta lekcja jest bardzo jasna i oczywista: nie wystarczy być jedynie anty-PiSem, bo bycie anty-PiSem nie odzwierciedla tak naprawdę tego kim jesteśmy i za czym się opowiadamy – podkreślił Schetyna w swoim wystąpieniu podczas drugiego dnia Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej „Uzdrowić Polskę”. Zapowiedział, że Koalicja – w jesiennych wyborach parlamentarnych – chce ponownie dotrzeć do wyborców, przedstawić jasny plan polityczny, który – jak wskazał Schetyna – „sprawi, że Polakom będzie żyło się lepiej” i jasno argumentować, dlaczego warto pójść na wybory oraz zagłosować na nią.

– Nasza misja to pracować dla ludzi i im służyć, nawet kosztem politycznych sojuszy. Dlatego proponujemy Polkom i Polakom koalicję i partnerstwo ludzi dobrej woli, ale także aktywistów, ekspertów, lokalnych liderów, którzy, wiemy, są gotowi współpracować na rzecz obywateli, nie oczekując nic w zamian – oświadczył lider Platformy.

„Schetyna powinien się zastanowić, w jaki sposób chce przegrać wybory”

– Schetyna powinien się zastanowić, i to bardzo głęboko, w jaki sposób chce przegrać te wybory. Powtórzenie szerokiej koalicji, od Sasa do Lasa,...

zobacz więcej

Podczas wystąpienia szef Platformy podkreślał, że program rządzenia Koalicji Obywatelskiej „nie będzie tworem politycznym i gabinetowym”. – Będzie wynikał także, a może przede wszystkim z ludzkich potrzeb, trosk, po prostu z życia; będzie czerpał z pomysłowości i wiedzy obywateli – mówił.

– To będzie zupełnie nowa polityka i zupełnie nowa Polska – oświadczył.

Schetyna podczas wystąpienia deklarował, że „rozmowa z Polakami nie zakończy się wraz z wyborami”. – Chcemy, żeby dialog trwał stale, a wpływ ludzi na władzę nigdy nie ustawał – mówił.

– Dlatego chcemy, żeby referenda po zebraniu miliona podpisów miały charakter obligatoryjny – kontynuował.


powiedział, że Koalicja Obywatelska chce też wprowadzenia głosowania przez internet, a także absolutnej jawności „decyzji kadrowych i finansowych państwa”.

– Stawiamy na samorząd i decentralizację. Prawa kobiet muszą stać się oczywistością i codziennością, do której nie trzeba nikogo przekonywać – mówił lider PO.

Główny ekonomista PO: Jeśli wygramy, zatrzymamy fuzję Orlenu z Lotosem  

– Program Koalicji Obywatelskiej przewiduje powstrzymanie fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen – powiedział główny ekonomista Platformy Obywatelskiej...

zobacz więcej

Eliminacja węgla w ogrzewaniu i energetyce

Schetyna w swoim wystąpieniu też, że w programie KO znalazł się m.in. punkt dotyczący czystego powietrza i wody. – To będzie bardzo, bardzo ważna sprawa – podkreślił.

– Świeże powietrze już tylko z nazwy jest świeże, a znalezienie czystego, wymaga wypraw i poszukiwań. Ogromne obszary Polski zagrożone są pustynnieniem. Już za naszego życia krajobraz Polski może zmienić się nie do poznania. Produkcja rolna może stać się niezwykle trudna, a w niektórych miejscach po prostu niemożliwa – mówił lider Platformy.

Według Schetyny „zmiany klimatyczne z trudem przebijają się do naszej świadomości”. – Pamiętajmy, że nie jesteśmy wyspą, ani tym bardziej oddzielną planetą. Załamanie klimatyczne na świecie obejmie nas tak samo, jak innych. Musimy działać i musimy to traktować jako twarde zobowiązanie – podkreślił szef PO.

Zapowiedział, że w ciągu ośmiu lat Koalicja zredukuje zanieczyszczenie powietrze w Polsce do „poziomu w pełni bezpiecznego dla zdrowia”. Jak wskazał, będzie temu służyć nie tylko wymiana pieców z dopłatą, ale też nowe podejście do energetyki.

– Zobowiązujemy się, że do 2030 r. wyeliminujemy węgiel w ogrzewaniu domów i mieszkań, do 2035 r., w ogrzewaniu systemowym, a do 2040 r., w energetyce – zadeklarował Schetyna.

Dworczyk: Pomysły PO-KO zmieniają się z dnia na dzień

„PO-KO jest ugrupowaniem skrajnie niewiarygodnym, ich pomysły zmieniają się z dnia na dzień” – tak szef KPRM Michał Dworczyk odniósł się do słów...

zobacz więcej

– Musimy Polskę posprzątać – oświadczył lider PO. Mówił, że należy wydać natychmiastowy zakaz sprowadzania śmieci do Polski oraz ograniczyć zużycie plastiku.

Przewodniczący Platformy zapowiedział też program „Dzika rzeka”, który – jak tłumaczył – „uratuje i zwróci naturze najcenniejsze polskie rzeki i rzeczki”. Podkreślił, że Koalicja przeprowadzi też projekt „Zielona Polska”, który przewiduje zalesienie naszego kraju.

Schetyna zapewniał także, że KO będzie kontynuowała projekt europejskiej ochrony zdrowia. Lider PO zapowiedział, że termin oczekiwania do lekarza specjalisty nie będzie dłuższy niż 21 dni. – Czekanie miesiącami i latami na poradę musi się skończyć. Oczekiwanie na ostry dyżur nie może trwać dłużej niż 60 minut. Po godzinie każdy pacjent musi być po badaniach, diagnozie i lekarskiej decyzji – dodał.

Jak zaznaczył, „przyjazd na ostry dyżur nie może oznaczać wielu godzin oczekiwania, niepewności i ludzkiego bólu”.

Zapowiedział też, że każdemu, kto przekroczy 50 lat będzie przysługiwał pełen bilans zdrowotny obejmujący wszystkie konieczne badania. – Będzie pełna dostępność badań prenatalnych; opieka okołoporodowa na najwyższym europejskim poziomie. W tym oczywiście bezwarunkowa możliwość znieczulenia przy porodzie – dodał.

źródło:

Zobacz więcej