Nie żyje Maciej Jankowski, były szef Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”

Zmarł Maciej Jankowski (C), były szef Regionu Mazowsze „Solidarności” (Chris Niedenthal/The LIFE Images Collection via Getty Images, 1991 r.)

10 lipca br. zmarł Maciej Stanisław Jankowski, były przewodniczący Regionu Mazowsze NSZZ „Solidarność”, poseł na Sejm III kadencji. Miał 72 lata.

Zmarł Grzegorz Ilka, działacz opozycji demokratycznej w PRL

Zmarł Grzegorz Ilka – działacz opozycji demokratycznej w okresie PRL. Był członkiem i działaczem Grupy Politycznej Robotnik, kolporterem...

zobacz więcej

O śmierci Macieja Jankowskiego poinformował Region Mazowsze na swej stronie internetowej.

„Z głębokim żalem przyjęliśmy wiadomość o śmierci śp. Macieja Stanisława Jankowskiego byłego Przewodniczącego Zarządu Regionu Mazowsze NSZZ »Solidarność« posła na Sejm III kadencji” – głosi informacja.

Maciej Jankowski był w młodości mistrzem Polski w judo. Do „Solidarności” wstąpił w 1980 roku jako pracownik fizyczny Uniwersytetu Warszawskiego. Po 13 grudnia 1981 był internowany, w latach 80. działał w podziemiu. W 1990 roku został zastępcą szefa Zarządu Regionu Mazowsze „S”, a w latach 1991–98 był szefem Zarządu Regionu.

Był jednym z współtwórców Akcji Wyborczej Solidarność i w latach 1997–2001 posłem AWS.

W 2000 roku znalazł się w komitecie wyborczym poparcia Andrzeja Olechowskiego w wyborach prezydenckich. Po nieudanym starcie w wyborach do Senatu w 2001 roku wycofał się z życia politycznego.

Uroczystości pogrzebowe zaplanowane są 16 lipca br. w Domu Pogrzebowym na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.


źródło:

Zobacz więcej