RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Arktyka w ogniu. Ponad sto wielkich pożarów

Pożary w Arktyce zwiększają ryzyko topnienia pokrywy wiecznych lodów (fot. REUTERS/Su Borough/Stefan Hinman/Handout)
Pożary w Arktyce zwiększają ryzyko topnienia pokrywy wiecznych lodów (fot. REUTERS/Su Borough/Stefan Hinman/Handout)

W ciągu ostatnich sześciu tygodni z powodu wyjątkowo wysokich temperatur wybuchło w Arktyce ponad sto niekontrolowanych pożarów, co wielokrotnie zwiększyło emisję dwutlenku węgla do atmosfery – podała w piątek Światowa Organizacja Meteorologiczna.

NASA: Znacząco zmieniła się struktura lodu w Oceanie Arktycznym

NASA poinformowała, że lód, pokrywający Ocen Arktyczny, topnieje i znacząco zmienia strukturę. Ma to związek z ociepleniem się klimatu....

zobacz więcej

WMO obliczyła, że w samym tylko czerwcu pożary te spowodowały wyemitowanie do atmosfery 5 megaton dwutlenku węgla, czyli ilości równej całorocznej emisji dwutlenku węgla w Szwecji lub też wszystkim emisjom wywołanym przez pożary za kołem podbiegunowym w latach 2010-18.

– Od początku czerwca jesteśmy w Arktyce świadkami bezprecedensowych pożarów; to bezprecedensowy pod względem intensywności i nienotowany w tej strefie fenomen – powiedziała dziennikarzom rzeczniczka WMO Clare Nullis.

Największe notowane w tych dniach pożary występują na Alasce i na Syberii. Niektóre z nich osiągają gigantyczne rozmiary: ogień pojawił się na powierzchni odpowiadającej 100 tys. boisk piłkarskich lub powierzchni całej wyspy Lanzarote. Do największego pożaru doszło w Ontario w Kanadzie.

Główna przyczyna tego zjawiska to wysokie temperatury i susza. Na Syberii o 10 stopni Celsjusza została przekroczona średnia temperatura z lat 1981-2010, podczas gdy na Alasce czerwiec był najgorętszy odkąd notowane są tam temperatury: wynosiły one do 32 stopni Celsjusza. Sprawiało to, że co dzień wybuchały tam samoistnie nowe pożary.

– Dziewicza przyroda Alaski jest bardzo wrażliwa i nagrzewa się szybciej niż w innych regionach – wyjaśniła rzeczniczka WMO.

Cząstki popiołu osiadając na lodowej powierzchni sprawiają, iż absorbuje ona promienie słoneczne, zamiast je odbijać. Przyspiesza to proces ocieplania się atmosfery w tej części naszej planety.

Ponadto szybszemu topnienia pokrywy wiecznych lodów towarzyszy uwalnianie się metanu, jednego z gazów mających największy wpływ na powstawanie efektu cieplarnianego.

źródło:
Zobacz więcej