RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Najstarszy list chrześcijanina znaleziony na uniwersytecie w Bazylei

Papirus o symbolu „P.Bas. 2.43” jest już od ponad 100 lat w posiadaniu uczelni w Bazylei (fot. TT/University of Basel)

Naukowcy ze szwajcarskiego uniwersytetu w Bazylei odkryli w swoich archiwach najstarszy na świecie list chrześcijanina. Władze uczelni ujawniły, że według nowych badań grecko-egipski papirus może pochodzić z 230 roku po Chrystusie. Tym samym jest on o co najmniej 40 lat starszy niż znane dotychczas na świecie listy chrześcijańskie – poinformowali przedstawiciele uczelni.

W Olimpii znaleziono fragment „Odysei”. „Najstarszy zapis spośród znanych”

W Grecji znaleziono starszy od znanych dotąd zapisów fragmentów „Odysei” – poinformował we wtorek minister kultury tego kraju. Na glinianą...

zobacz więcej

Papirus o symbolu „P.Bas. 2.43” jest już od ponad 100 lat w posiadaniu uczelni w Bazylei. Nowe badania pozwoliły na ustalenie, że pochodzi on ze wsi Theadelphia w środkowym Egipcie. Zachował się w jednym z największych archiwów papirusów z czasów rzymskich.

Według niemieckiej agencji katolickiej KNA w liście napisanym w języku starogreckim mężczyzna o imieniu Arrianus pisze do swego brata Pawła o codziennych sprawach rodzinnych. Znawcy starożytności uważają, że obaj mężczyźni byli młodymi, wykształconymi synami osób z miejscowej elity, właścicielami ziemskimi piastującymi urzędy publiczne.

– Imię Paweł w owym czasie było niezwykle rzadkie – wskazała historyk Sabine Huebner. Jej zdaniem „na tej podstawie możemy wnioskować, że wspominani w liście rodzice byli już chrześcijanami, a swemu synowi nadali imię Apostoła Narodów już ok. 200 roku”.

– O chrześcijańskich związkach rodziny może też świadczyć formuła pozdrowienia na końcu tekstu. W ostatnim zdaniu listu Arrianus życzy swemu bratu, aby mu się dobrze wiodło „w Panu”. Tego typu sformułowań używali jedynie chrześcijanie – podkreśliła Huebner. Nadawca listu prosi też o przekazanie pozdrowień matce.

Egipt: Polacy odkryli kościół z połowy IV wieku

Trójnawowy kościół z poł. IV w, bogato zdobiony kolorowymi polichromiami, znaleźli polscy archeolodzy podczas wykopalisk w okolicach egipskiej...

zobacz więcej

Z listu można się także dowiedzieć o codziennych zwyczajach kuchni tamtych czasów. Arrianus pisze bowiem do brata: „Ale proszę, przyślij mi sos rybny, o którym sądzisz, że jest dobry”.

Według historyków treść listu wskazuje na to, że życie codzienne wczesnych chrześcijan nie bardzo różniło się od środowiska niechrześcijańskiego; zaprzecza to przedstawianemu często w badaniach poglądowi, że pierwsi chrześcijanie w Cesarstwie Rzymskim byli traktowani jako szczególna grupa dziwaków odwróconych od świata.

źródło:
Zobacz więcej