Główny ekonomista PO: Jeśli wygramy, zatrzymamy fuzję Orlenu z Lotosem  

Jednym z podstawowych postulatów Koalicji Obywatelskiej jest program „Monopol stop” – zapowiedział Andrzej Rzońca (fot. arch. PAP/Artur Reszko)

– Program Koalicji Obywatelskiej przewiduje powstrzymanie fuzji Grupy Lotos i PKN Orlen – powiedział główny ekonomista Platformy Obywatelskiej Andrzej Rzońca w kuluarach obrad Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. Pomysł jednoznacznie ocenił prezes Orlenu Daniel Obajtek, który określił działania Platformy jako „zbijanie politycznego kapitału” kosztem polskiej gospodarki. Jak przypominają politycy PiS, jeszcze w 2011 r. ówczesny premier Donald Tusk rozważał nawet sprzedaż Lotosu Rosjanom.

„Schetyna powinien się zastanowić, w jaki sposób chce przegrać wybory”

– Schetyna powinien się zastanowić, i to bardzo głęboko, w jaki sposób chce przegrać te wybory. Powtórzenie szerokiej koalicji, od Sasa do Lasa,...

zobacz więcej

Ekonomista PO Andrzej Rzońca zapowiedział w sobotę w rozmowie z dziennikarzami, że jednym z filarów postulatów Koalicji Obywatelskiej jest program „Monopol stop”, zgodnie z którym Orlen i Lotos mają konkurować ze sobą. Jak dodał, fuzji nie będzie.

– Chcemy uwolnić nie tylko rynek paliwowy, ale rynek gazu i rynek energetyczny – stwierdził. Według niego KO zamierza rozwijać energetykę rozproszoną. – Musimy postawić na to, żeby w wytwarzanie energii mógł inwestować każdy, kto ma sensowny projekt, a nie tylko wielkie spółki energetyczne, które już nie mają z czego inwestować, bo zadłużenie tych spółek wzrosło o ponad 50 proc. w ciągu trzech lat – powiedział.

Do pomysłów programowych Platformy krytycznie odniósł się na Twitterze prezes PKN Orlen Daniel Obajtek. Jak ocenił, by zbić kapitał polityczny, PO „jest gotowa poświęcić dobro polskiej gospodarki”. Przypomniał jednocześnie, że zysk Orlenu w ciągu ostatnich trzech lat był ponad sześciokrotnie wyższy, niż w ciągu ośmiu lat rządów Platformy.

Obajtek podkreślił również, że fuzja obu firm jest dobrym rozwiązaniem nie tylko z biznesowego punktu widzenia, ale będzie także korzystna dla polskiej gospodarki i regionu Pomorza. „Europa proces konsolidacji sektora paliwowego ma już dawno za sobą i my również musimy wzmacniać naszą pozycję konkurencyjną” – ocenił.

Coraz bliżej fuzji Orlen-Lotos. Jakim kosztem?

Według „Rzeczpospolitej” Orlen ma duże szanse na uzyskanie zgody KE ws. przejęcia gdańskiego Lotosu. Pytanie tylko, jakim kosztem. Bruksela na...

zobacz więcej

Jak przypomniał przewodniczący sejmowej komisji ds. energii i skarbu państwa, poseł Maciej Małecki, w 2011 roku ówczesny szef rządu Platformy Obywatelskiej Donald Tusk rozważał możliwość sprzedaży Lotosu Rosjanom. Wizytując wtedy jedną z rafinerii grupy wskazywał, że nie wyklucza sprzedaży potentata paliwowego zagranicznym spółkom.

– Ze względu na pozycję surowcową Rosji i na nasze częściowe – Bogu dzięki – tylko, ale jednak uzależnienie od strony rosyjskiej, wskazana jest pewna ostrożność i powściągliwość – powiedział Tusk. Zaznaczał, że „na pewno nie będzie jakichś ideologicznych zakazów na robienie wspólnych interesów”. – Nasi sąsiedzi są również od tego, abyśmy robili z nimi wspólne interesy – wskazywał.

Teraz, jak dodał poseł Małecki, „połączony koncern Orlen-Lotos na pewno będzie trudniej sprzedać Rosjanom”.

Wniosek do Komisji Europejskiej dotyczący fuzji Orlenu z Lotosem został formalnie złożony 3 lipca.

źródło:
Zobacz więcej