RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Kolor, który zmniejsza ochotę na sięgnięcie po niezdrową przekąskę

Aby osiągnąć korzystny efekt, wystarczy po prostu patrzeć na zieleń (fot. Shutterstock/dean bertoncelj)

Już sama możliwość obserwowania zieleni przez okno sprawia, że mamy mniejszą ochotę na niezdrowe przekąski i używki – przekonują badacze z University of Plymouth w Wielkiej Brytanii. Ich wnioski publikuje pismo „Health & Place”.

Ekologiczna słomka zabiła kobietę

Emerytowana brytyjska dżokejka straciła życie po tym, jak upadła, a w oko wbiła jej się ekologiczna słomka do picia. Metalowy przedmiot przebił jej...

zobacz więcej

Wcześniejsze analizy wskazywały, że aktywność fizyczna na łonie natury zmniejsza pragnienie zjedzenia czegoś słodkiego czy sięgnięcia po alkohol. Okazuje się jednak, że aby osiągnąć ten efekt na zieleń wystarczy po prostu patrzeć.

W badaniach wzięło udział 149 osób, które wypełniły ankietę online dotyczącą różnego rodzaju kontaktu z naturą i odczuwania potrzeb, które mają negatywny wpływ na zdrowie. Pod uwagę wzięto m.in. ilość terenów zielonych w sąsiedztwie miejsca zamieszkania, obecność zieleni za oknem, dostęp do ogrodu lub działki czy częstotliwość korzystania z publicznych terenów zielonych.

Dobry wpływ natury

Wyniki ankiety wskazały, że dostęp do ogrodu lub działki znacznie zmniejszał intensywność i częstotliwość pragnień związanych z niezdrowymi nawykami. Podobny efekt miał widok z okna, jeżeli w ponad 25 proc. była to zieleń. Aktywność fizyczna badanych nie miała wpływu na zaobserwowaną zależność.

– Wiemy, że przebywanie na łonie natury pozytywnie wpływa na dobrostan psychiczny i fizyczny. Jednak możliwość zredukowania intensywności (niekorzystnych dla zdrowia – red.) pragnień poprzez samo patrzenie na zieleń rzuca nowe światło na wcześniejsze wnioski, a także ma implikacje dla zdrowia publicznego i przyszłych programów mających na celu ochronę i inwestowanie w tereny zielone – mówi autorka analizy Leanne Martin.

źródło:
Zobacz więcej