Nieoficjalnie: PO wystartuje bez PSL, za to z Kowalem i Ujazdowskim

„Były już trzy podejścia do tworzenia koalicji z PSL i za każdym razem ludowcy zrywali z nami rozmowy” (fot. PAP/Marcin Obara)

W Koalicji Obywatelskiej, którą PO formuje na wybory parlamentarne, nie znajdzie się prawdopodobnie PSL, będzie za to miejsce dla SLD i Zielonych – wynika z ustaleń Polskiej Agencji Prasowej. Możliwy jest ponadto start z list KO dwóch byłych polityków PiS: Pawła Kowala i Kazimierza Ujazdowskiego.

Sawicki: Schetyna zamyka drogę do dalszych rozmów z PSL; widać wybrał drogę „PO i na lewo”

– Moim zdaniem lider PO Grzegorz Schetyna mówiąc o pójściu do wyborów z konserwatystami i lewicą zamyka drogę do dalszych rozmów z PSL; widać...

zobacz więcej

W stołecznym Pałacu Kultury i Nauki rozpoczęło się dwudniowe Forum Programowe pod hasłem „Uzdrowić Polskę”. Lider PO Grzegorz Schetyna zapowiedział w wystąpieniu, że Platforma wystartuje w jesiennych wyborach do Sejmu i Senatu jako część Koalicji Obywatelskiej, którą w tej chwili współtworzą też Nowoczesna i Inicjatywa Polska Barbary Nowackiej. W KO ma się znaleźć miejsce zarówno dla lewicy, jak i konserwatystów.

Przewodniczący Platformy zastrzegł jednocześnie, że nigdy nie zgodzi się na wprowadzenie do KO „polityki transakcyjnej”.

– Jeśli dla kogoś różnica między Koalicją Obywatelską a partią rządzącą dzisiaj polega tylko na tym, ile od kogo można dostać więcej stołków, to nie mamy o czym rozmawiać – oświadczył Schetyna.

Politycy PO mówili, że słowa te zostały skierowane do Polskiego Stronnictwa Ludowego i należy je rozumieć jako zapowiedź prawdopodobnego startu w wyborach bez PSL.

– Były już trzy podejścia do tworzenia koalicji z PSL i za każdym razem ludowcy zrywali z nami rozmowy – powiedział polityk z władz Platformy.

Nowacka: Nie ma znaczenia, co dziś powie PSL. Na końcu i tak dołączy do koalicji

Nie ma specjalnie znaczenia, czy PSL dzisiaj powie to, czy coś innego, bo wiemy, że na końcu będzie chciał dołączyć do koalicji i bardzo na nich...

zobacz więcej

Potwierdził, że Schetyna ma jeszcze w planach spotkanie z prezesem ludowców Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Politycy PO nie spodziewają się jednak przełomu po tej rozmowie. – Myślę, że PSL pójdzie raczej sam do wyborów – ocenił jeden z bliskich współpracowników przewodniczącego Platformy.

Podkreślił jednak przy tym, że do Koalicji Obywatelskiej przyłączą się najpewniej Zieloni i SLD. Oprócz tego Platforma chce po rozstaniu z dwoma swymi posłami: Markiem Biernackim i Jackiem Tomczakiem (obaj przeszli do klubu PSL, przekształconego w klub PSL – Koalicja Polska) zbudować konserwatywne skrzydło koalicji.

Z nieoficjalnych informacji wynika, że dogadany jest już start z list Koalicji Obywatelskiej byłego wiceprezesa PiS i byłego ministra kultury Kazimierza Ujazdowskiego (w zeszłym roku Schetyna ogłosił go jako kandydata PO na prezydenta Wrocławia; w wyborach wystartował jednak ostatecznie z poparciem KO obecny włodarz tego miasta Jacek Sutryk) oraz byłego wiceministra spraw zagranicznych z czasów rządów PiS Pawła Kowala. Obaj biorą udział w piątkowo-sobotnim Forum.

Z Platformą ma też pozostać posłanka Joanna Fabisiak, o której media pisały, że może pójść w ślady Biernackiego i Tomczaka.

źródło:

Zobacz więcej