PiS odpowiada na kongres Schetyny... programem PO

Minister w rządzie Tuska jest zdziwiony wypowiedzią Schetyny (fot. Shutterstock/oneinchpunch)

„Oczywiście, że należy powrócić do projektu podniesienia wieku emerytalnego” – takie słowa wciąż widnieją w programie PO – przypomniało konto PiS na Twitterze. Stoją one w kontraście do przemówienia lidera PO Grzegorza Schetyny, który stwierdził na konwencji programowej KO, że podniesienie wieku emerytalnego było błędem.

Odnalazł się program PO. W planach m.in. reforma 500 Plus i podniesienie wieku emerytalnego

Michał Dworczyk stwierdził w programie „#Jedziemy”, że PiS zrealizowało rzeczy, których zdaniem PO „nie dało się zrobić”. Podkreślił, że nie doszło...

zobacz więcej

Jeśli pada pytanie o wiek emerytalny, o słynne 67 lat, to przyznajemy – to był błąd – podkreślił lider PO Grzegorz Schetyna podczas Forum Programowego Koalicji Obywatelskiej. Przyznał, że można to było przeprowadzić na zasadzie dobrowolności i zachęt, a nie przymusu.

W nawiązaniu do tych słów na koncie PiS na Twitterze pojawiły się słowa z oficjalnego programu PO, dotyczące wieku emerytalnego: „Oczywiście, że należy powrócić do projektu podniesienia wieku emerytalnego”.

W zamieszczonym na stronie PO programie partii, w dziale „Platforma dla seniorów” rzeczywiście zamieszczone są takie słowa.

„Oczywiście, że należy powrócić do projektu podniesienia wieku emerytalnego, ale system ten będzie miał charakter dobrowolności. Reforma emerytalna była jedną z najważniejszych reform rządu PO-PSL, która była świadectwem odpowiedzialności i prawdziwej troski ówczesnych władz o przyszłość Polski i Polaków. Koszty demagogicznej retoryki i populistycznych działań PiSu w tej sprawie, spadną na barki naszych dzieci i wnuków i to jest prawdziwa krzywda, jaka została wyrządzona naszej Ojczyźnie” – podaje strona partii.

Dalej napisano, że „pozostanie przy obecnym, obniżonym wieku emerytalnym, będzie naszą gospodarkę kosztowało z roku na rok coraz więcej pieniędzy. Tych pieniędzy za kilka lat po prostu nie wystarczy”.

Do słów Schetyny odniósł się na Twitterze również były minister kultury w rządzie Donalda Tuska, a później europoseł PO Bogdan Zdrojewski. Jak stwierdził, nie rozumie słów lidera PO. Dzisiejsza deklaracja Schetyny wpisuje się w ciąg często sprzecznych ze sobą wypowiedzi polityków KO.

– Obniżenie wieku emerytalnego przez PiS było błędem i czysto populistycznym zagraniem – mówił w październiku 2018 r. w TOK FM Sławomir Nitras, poseł PO. W podobnym tonie wypowiadała się przewodnicząca Nowoczesnej Katarzyna Lubanuer.

W tym samym okresie Schetyna deklarował utrzymanie wieku emerytalnego obniżonego przez PiS. Taką obietnicę składał w 2010 r. w trakcie debaty prezydenckiej również Bronisław Komorowski. Po wyborach jednak podpisał ustawę autorstwa PO podwyższającą wiek emerytalny.

źródło:
Zobacz więcej