RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

UOKiK skontrolował karmy dla zwierząt. Nie jest dobrze

Inspektorzy w laboratorium przebadali 80 partii karm dla psów i kotów. Nieprawidłowości dotyczyły 22 z nich 27,5 proc. (fot. Shutterstock/135pixels)

Kontrola karmy dla zwierząt przeprowadzona przez Inspekcję Handlową stwierdziła, że w karmie „z kurczakiem” brakowało kurczaka, a wołowiny nie było w „wołowinie” dla kotów – podał Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Nieprawidłowości dotyczyły ok. 20 proc. produktów.

Psy czy koty? Nowe badania dowiodły, które zwierzęta są mądrzejsze

Badania międzynarodowego zespołu naukowców pod kierunkiem prof. Suzany Herculano-Houzel z Uniwersytetu Vanderbilt w USA wykazały, że psy są...

zobacz więcej

„W III kwartale 2018 r. Inspekcja Handlowa skontrolowała karmę dla zwierząt domowych. Sprawdziła zarówno jakość (badania laboratoryjne), jak i oznakowanie” – informuje Urząd.

„Pracownicy Inspekcji Handlowej odwiedzili 84 sklepy – zarówno specjalistyczne, jak i należące do sieci handlowych. Nieprawidłowości wykryli aż w 35 z nich. Skontrolowali 478 partii karmy – dla psów, kotów, gryzoni, ptaków, ryb, królików i innych. Zakwestionowali 90 partii, czyli 18,8 proc.” – poinformował UOKiK.

Inspektorzy w laboratorium przebadali 80 partii karm dla psów i kotów. Nieprawidłowości dotyczyły 22 z nich (27,5 proc.).

„Na przykład w karmie dla psów »wołowina z kurczakiem « nie było drobiu, była za to wieprzowina; w karmie dla psów nie było kurczaka ani wołowiny, mimo że producent na etykiecie deklarował: wołowina 58 proc. i kurczak 7 proc.; zawartość tłuszczu w karmach w puszce była wyższa lub niższa od deklarowanej; karma sucha miała wyższą wilgotność, a ta w puszce niższą, niż deklarowana; w karmie dla kotów »wołowina« oraz »wołowina i jagnięcina« nie było wołowiny, była za to wieprzowina” – podano.

UOKiK dodał, że w wyniku pomiaru zawartości netto opakowań inspektorzy stwierdzili, że ilość karmy suchej i mokrej była zgodna z podaną na opakowaniu.

Według wyników badań Euromonitor International z ostatnich lat, Polacy wydają na jedzenie dla zwierząt ponad 2 mld zł rocznie.

Urząd radzi, na co zwracać uwagę przy zakupie karmy dla zwierząt. Warto np. szukać na opakowaniu informacji o rodzaju karmy, np. czy produkt zapewnia zwierzęciu wszystkie składniki odżywcze, czy też trzeba go łączyć z innymi. Powinno się też sprawdzić, dla jakich zwierząt karma jest przeznaczona i zapoznać się z instrukcją stosowania, a także minimalny okres przechowywania czy skład produktu.

źródło:

Zobacz więcej