Ponad 2 mln wniosków o 500 Plus i 1,14 mln o Dobry Start

Każdy, kto chce online złożyć wniosek o 500 plus, od 1 lipca może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS (fot. arch.PAP/Wojciech Pacewicz, zdjęcie ilustracyjne)

W niespełna dwa tygodnie rodziny złożyły ponad 2 mln wniosków online o przyznanie środków z programu „Rodzina 500 Plus” i ponad 1,14 mln wniosków w programie „Dobry Start” – poinformowała minister pracy, rodziny i polityki społecznej Bożena Borys-Szopa.

Minister edukacji: Ponad 100 tys. więcej miejsc w szkołach średnich niż uczniów

Szkoły średnie przygotowały ponad 830 tys. miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych; łącznie to ponad 100 tys. więcej miejsc niż...

zobacz więcej

„W niespełna dwa tygodnie rodziny złożyły ponad 2 mln wniosków online o #rodzina500plus i ponad 1,14 mln o #DobryStart” – napisała na Twitterze minister .

Od 1 lipca ruszył rozszerzony program „Rodzina 500 Plus”, który zakłada przyznanie świadczenia wszystkim dzieciom do 18 lat. Od tego dnia możliwe jest składanie wniosków o świadczenie drogą elektroniczną. Od 1 sierpnia wniosek będzie można złożyć także w formie tradycyjnej – papierowej.

Każdy, kto chce online złożyć wniosek o 500 Plus, może to zrobić za pośrednictwem kanałów bankowości elektronicznej, portalu Emp@tia lub platformy usług elektronicznych ZUS.

W przypadku złożenia wniosku w okresie lipiec-wrzesień świadczenie zostanie przyznane z wyrównaniem od 1 lipca. Z kolei złożenie wniosku po 30 września oznaczać będzie przyznanie świadczenia od miesiąca złożenia wniosku, czyli bez wyrównania za miesiące minione (lipiec i sierpień). Rodziny, które złożą wnioski od 1 lipca, mają zagwarantowane wypłaty do końca maja 2021 r.

Resort rodziny przypomina, że rodzice, którzy mają przyznane do 30 września tego roku świadczenie wychowawcze na drugie i kolejne dzieci, składają od 1 lipca jeden wspólny wniosek o ustalenie prawa do świadczenia na wszystkie dzieci.

Z szacunków MRPiPS wynika, że po rozszerzeniu formuły programu „Rodzina 500 plus” wsparcie trafi łącznie do ok. 6,8 mln dzieci (ze świadczenia wychowawczego korzysta 3,6 mln dzieci - stan na kwiecień 2019 r.). Wśród nich będą teraz także wszystkie dzieci przebywające w placówkach opiekuńczo-wychowawczych.

Od początku lipca drogą internetową można także złożyć wniosek o wyprawkę szkolną w wysokości 300 zł z programu Dobry Start.

źródło:

Zobacz więcej