Wybory 2020

Jak głosować w specjalnym reżimie sanitarnym [PORADNIK]

Sawicki: Schetyna zamyka drogę do dalszych rozmów z PSL; widać wybrał drogę „PO i na lewo”

Władysław Kosiniak-Kamysz i Grzegorz Schetyna (fot. arch.PAP/Piotr Augustyniak)

– Moim zdaniem lider PO Grzegorz Schetyna mówiąc o pójściu do wyborów z konserwatystami i lewicą zamyka drogę do dalszych rozmów z PSL; widać wybrał drogę „PO i na lewo” – ocenił poseł Polskiego Stronnictwa Ludowego Marek Sawicki.

Perspektywa koalicji PO z PSL się oddala. „Ludowcy niekonsekwentni”

Oddala się perspektywa wspólnej koalicji PO z PSL, negocjacje idą źle. Szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz miał liderowi PO Grzegorzowi Schetynie...

zobacz więcej

Schetyna przekonywał, że nie można powiedzieć ponad 5 mln ludzi, którzy oddali głos na Koalicję Europejską: rozejdźcie się, trzeba się podzielić.

– To jest absurd; oczywiste jest przecież, że lepiej budować od 38,5 proc. niż od zera. To truizm. Dlatego do wyborów idziemy jako Koalicja Obywatelska, prawdziwie obywatelska – mówił szef PO.

Jak zaznaczył, to nie będzie koalicja tylko partii „ani zlepek politycznych interesów”.

– W Koalicji Obywatelskiej znajdzie się miejsce dla konserwatystów i lewicy, dla wierzących i niewierzących, dla ludzi z miast i wsi, bo przepustką do Koalicji Obywatelskiej jest tylko przyzwoitość i zdrowy rozsądek – podkreślił Schetyna.

Sawicki skomentował te słowa.

– Szanujemy poglądy przewodniczącego PO. Wydaje mi się jednak, że tymi słowami zamyka drogę do naszych dalszych rozmów, uważając, że odbudowywanie czy dalsze poszerzenie Koalicji Obywatelskiej jest możliwe. Otóż w mojej ocenie w tej formule nie jest możliwe; taką odpowiedź Grzegorz Schetyna dostaje konsekwentnie od miesiąca – zadeklarował poseł PSL.

Lider PSL o udziale w KE: Jaka była alternatywa? Pięknie dostać 3,5-4,5 proc.?

– Jaka była alternatywa? Pięknie dostać 3,5-4,5 proc? – odpowiedział portalowi wyborcza.pl Władysław Kosiniak-Kamysz na pytanie, czy ludowcy żałują...

zobacz więcej

– Widać (Schetyna) wybrał drogę: „PO i na lewo”. Oczywiście to porządkuje scenę polityczną, my będziemy budowali umiarkowane centrum – zapowiedział polityk PSL.

Sawicki podkreślił, że PSL zdecydowało się budować koalicję wokół wartości konserwatywno-chrześcijańskich. – Jeśli PO chce się bardziej zbliżyć do progresywnych (wartości) lewicy, też nie widzimy do tego przeszkód – zaznaczył poseł PSL.

Jak dodał, zawiązany na wybory europejskie projekt Koalicji Obywatelskiej z udziałem PO, Nowoczesnej, SLD i PSL się skończył wraz z tamtymi wyborami i ludowcy nie deklarowali jego kontynuacji. Zaznaczył, że stało się tak dlatego, że „oś kampanii, wokół której była prowadzona, nie była taka, na jaką PSL się umawiało, a projekt nie odniósł sukcesu”.

źródło:

Zobacz więcej