Wiceminister pracy: Niepełnosprawni często są bez żadnych środków do funkcjonowania

Proponowana regulacja ma wejść w życie z początkiem października bieżącego roku (fot. Shutterstock/riopatuca)

– Projekt ws. 500 Plus dla osób niepełnosprawnych jest już po posiedzeniu rządu i na najbliższym posiedzeniu trafi do Sejmu – powiedział wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Krzysztof Michałkiewicz. Rządowy program „500 Plus dla osób niepełnosprawnych” obejmie blisko 500 tys. osób, a jego roczny szacowany koszt to 3 mld zł.

Szczegóły rządowego programu „500 Plus dla osób niepełnosprawnych”

Rządowy program „500 Plus dla osób niepełnosprawnych” obejmie około 500 tysięcy osób, a jego roczny szacowany koszt to 3 mld zł. Proponowana...

zobacz więcej

Jak zaznaczył wiceminister, świadczenie dostaną osoby ze znacznym stopniem niepełnosprawności, niezdolne do samodzielnej egzystencji, którym „niepełnosprawność nie pozwoliła wypracować w normalnym trybie świadczeń z ubezpieczenia społecznego”.

– Te osoby często są bez żadnych środków do funkcjonowania, a jednocześnie sytuacja, w której się znajdują, wymaga zwiększonych kosztów – dodał Michałkiewicz.

Proponowana regulacja ma wejść w życie w październiku.

Osoby z niepełnosprawnościami stanowią ponad 12 proc. polskiego społeczeństwa. Rząd deklaruje, że poprawa sytuacji niepełnosprawnych i ich rodzin jest jednym z jego priorytetów.

źródło:
Zobacz więcej