„GW” krytykuje plany obniżki PIT. Rzecznik rządu: To dziwne definiowanie straty

Zdaniem dziennika, obniżenie PIT z 18 na 17 proc. to cios w metropolie (fot. Shutterstock/Adam J)

Obywatele są w lepszej sytuacji, gdy płacą mniejsze podatki; przede wszystkim liczy się jakość życia obywateli – stwierdził rzecznik rządu Piotr Müller oceniając wypowiedzi samorządowców, dla których planowane obniżenie podatku PIT to „straty”. Müller odniósł się do artykułu „Gazety Wyborczej”, która napisała, że planowane przez rząd obniżenie podatku PIT z 18 do 17 proc. będzie „finansowym ciosem w metropolie”.

PiS zapowiada prace nad obniżką podatku PIT do 17 proc. dla wszystkich Polaków

– Niedługo będziemy pracować nad obniżką podatku PIT do 17 proc. dla wszystkich Polaków – poinformował poseł PiS Jarosław Krajewski. Ocenił, że...

zobacz więcej

Według autorów publikacji w „GW” „12 największych miast w Polsce straci na tym co najmniej miliard złotych, a najwięcej Warszawa”.

Rzecznik rządu był pytany w radiowej Jedynce, co sądzi o prezydentach dużych miast, którzy na łamach gazety „apelują, aby rząd podatków nie obniżał”.

– Jak rozumiem, dobra sytuacja obywateli to sytuacja, w której płacą mniejsze podatki. Tak definiuję m. in. to, czy obywatele dobrze oceniają rządy – powiedział. Według niego „przede wszystkim liczy się jakość życia obywateli”.

Rzecznik rządu przytoczył dane o różnicach przychodów niektórych miast z tytułu podatków PIT i CIT w latach 2015-18. Według niego w tym okresie Warszawa otrzymała 1,8 mld zł więcej ze względu na uszczelnienie systemu podatkowego i dobrą sytuację gospodarczą.

– Czyli mniej więcej kilka stacji metra za tą kwotę można wybudować. Więc jest pytanie, co z tymi pieniędzmi się dzieje np. w takim mieście jak Warszawa, skoro rzekomo pieniędzy na inne rzeczy nie ma – powiedział.

Na uwagę, że władze Warszawy obliczyły „swoje straty” po obniżenia PIT (z 18 proc. na 17 proc.) na 400 mln zł rocznie, Müller ocenił, że „to jest bardzo dziwne definiowanie straty”.

Rząd za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności. Jest nowela ustawy o VAT

Rząd opowiedział się za obowiązkiem stosowania podzielonej płatności przez przedsiębiorców. Obowiązek obejmie firmy dokonujące transakcji na kwotę...

zobacz więcej

– Jeżeli obywatel zyskuje, to zyskuje państwo. Więcej pieniędzy w kieszeni obywateli to jest sukces rządu, sukces kraju, a nie porażka. Jeżeli samorząd terytorialny definiuje obniżkę podatków jako porażkę, to mamy bardzo dziwne definicje. Bo to zupełnie co innego oznacza dla samorządowców, a co innego dla rządzących w Polsce – podkreślił.

Na uwagę, że zdaniem niektórych samorządowców jeśli rząd obniży podatki, to powinien „skierować więcej pieniędzy dla samorządów”, Müller zwrócił uwagę, że zasady podziału wpływów podatkowych od lat pozostają niezmienne w przypadku podwyżki i obniżki podatków.

– Mimo tego, że podatki zostaną nam obniżone, to (...) samorządy i tak będą miały więcej pieniędzy, ponieważ mamy dobrą sytuację gospodarczą i uszczelniony system podatkowy – podkreślił.

Pytany o termin wprowadzenia obniżki PIT z 18 do 17 proc., minister poinformował, że projekt ustawy jest już „właściwie gotowy” i rząd go przyjmie w „najbliższym czasie”. – To będzie następny tydzień, albo za dwa tygodnie – dodał. Według Müllera „na pewno ta ustawa będzie przyjęta w tej kadencji Sejmu i na pewno będzie obowiązywała w tym roku kalendarzowym”.

źródło:
Zobacz więcej