RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Bez lnianych gaci nie ma wojaczki

W sobotę inscenizatorzy odtworzą bitwę pod Grunwaldem (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)
W sobotę inscenizatorzy odtworzą bitwę pod Grunwaldem (fot. PAP/Tomasz Waszczuk)

Rycerze, którzy biorą udział w turniejach rycerskich pod Grunwaldem czy inscenizacji bitwy z 1410 r., ubierają się w historyczne stroje. Przed wyjściem na pole bitwy każdy z nich jest sprawdzany, czy ubrał – jak przed wiekami – lniane gacie, nogawice i resztę stroju.

„Tej bitwy Krzyżacy nie mogli wygrać. Wtedy jeszcze o tym nie wiedzieli…”

Decydująca historyczna za nami. Po godz. 15 w sobotę na polach pod Grunwaldem król Władysław Jagiełło odprawił krzyżackie poselstwo i kazał...

zobacz więcej

Wychodząc na rekonstrukcję bitwy grunwaldzkiej, rycerz musi mieć każdą część garderoby – łącznie z bielizną – zgodną z duchem średniowiecza. A założenie takiego stroju i zbroi nie należy do łatwych czynności.

– Zdecydowanie rycerzowi potrzebny jest giermek. I to bystry giermek – tłumaczy Czarek Krasowski. Jest on rekonstruktorem, a jego syn Grzegorz – mistrzem świata w pełnokontaktowych walkach rycerskich.

Zamiast bawełnianej bielizny rekonstruktorzy zakładają na gołe ciało lniane gacie i lnianą koszulę.

– Rycerz zaczyna się ubierać od dołu, dlatego po gaciach należy zaciągnąć na nogi nogawice – tłumaczy Krasowski.

Nogawice – jak nazwa wskazuje – są samymi nogawkami, kończą się na pachwinach. Aby nogawice nie opadały, przywiązuje się troczkami do pasa zwanego gacnikiem. – Troczki najlepiej by były tkane na luciecie czyli tradycyjnym tkalniczym przyrządzie – wskazuje.

Byle nie obcierało

Na nogawice rycerze zakładają kolejne nogawice, tym razem tzw. nogawice przeszywane, które do żywego przypominają współczesne waciaki. Także i przeszywane nogawice przymocowuje się do gacnika. – Coraz częściej rycerze zastępują – „nielegalnie” – gacnik pasami zapaśniczymi. Jest on wygodniejszy, nie obciera ciała i mocniej trzyma – przyznaje.

Dopiero na przeszywane nogawice rycerz zakłada zbroję. W pierwszej kolejności są to osłony łydek, kolan i ud. Osłony są stalowe i składają się z kilku płytek (na przód, boki kończyny i tył kończyny) połączonych rzemieniami. Na stopy rycerze zakładają skórzane, stylizowane na historyczne buty.

Tułów rycerze chronią stalowymi płatami, zakładanymi na plecy i przednią część korpusu. Płaty te nazywa się kirysem. Niektórzy rycerze mają do blachy nitowaną tkaninę. Ręce rycerza chronią kolejne blachy nakładane oddzielnie na barki, ramiona, łokcie i przedramiona. Na dłonie zakładają stalowe rękawice, z których jedna potrafi ważyć blisko kilogram.

Na końcu rycerze wkładają hełm - najczęściej typu klapen-wiser. – Porządny rycerz na zbroję zakłada jeszcze tunikę z własnym herbem i przepasuje się rycerskim pasem – wyjaśnia Krasowski.

Aby rycerz porządnie przymocował poszczególne części zbroi i podopinał dziesiątki pasków, potrzebuje pomocy giermka. Tak odziany jest narażony na upały oraz na deszcz. – Po deszczu pół dnia trzeba pucować i osuszać zbroję, żeby nie zardzewiała – wskazuje inscenizator, który przyznaje, że podczas upału w pancerzu jest gorąco „jak w piekarniku”.

Rekonstrukcja bitwy pod Grunwaldem odbędzie się w sobotę o godz. 15. Na pole walki wyjdzie wówczas 1 tys. rycerzy z Polski i Europy (m.in. Niemiec i Rosji). Każdy z nich przed wyjściem na pole bitwy będzie sprawdzony pod kątem ubioru zgodnego z duchem epoki.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej