Miliarder z Indii zainwestuje fortunę w farmy serwerów

Gautam Adani wydaje się pewny swojej wizji (fot. Shutterstock/Maximumm)

Gautam Adani zapowiada inwestycje w farmy serwerów, które będą przechowywać dane dla takich firm jak Amazon i Google. W ciągu 20 lat indyjski miliarder zamierza zainwestować 10,2 mld dol.

Brytyjskie media: Wyciek depesz w sprawie Trumpa atakiem na służbę cywilną

Wtorkowe brytyjskie gazety skupiły się na konflikcie między prezydentem USA Donaldem Trumpem a brytyjskim ambasadorem w Waszyngtonie Kimem...

zobacz więcej

Gautam Adani, właściciel Adani Enterprises Ltd. upatruje szansy w indyjskich przepisach, które wymagają od zagranicznych podmiotów przechowywania danych o obywatelach na terenie Indii – ma to zapewnić władzom dostęp do danych na wypadek śledztw i postępowań sądowych.

„Obawy o bezpieczeństwo danych napędzają żądania państw co do lokalizacji danych. Indyjska gospodarka rozwija się i nie sądzę, żeby globalni giganci bazujący na danych, tacy jak Google, Amazon czy Alibaba, przeoczyli ten rynek” – powiedział agencji Bloomberg Apalak Ghosh, zajmujący się cyfrowymi przemianami w firmie doradczej Frost&Sullivan.

„Wymagania wobec przechowywania danych po prostu eksplodują, razem z zapotrzebowaniem na pojemność serwerów” – dodał Adani. „To będzie multimiliardowy projekt liczony w dolarach, który przyciągnie światowe firmy o takim profilu jak Google i Amazon” – podkreślał.

Adani liczy nie tylko na zagranicznych potentatów, ale również na wzrost indyjskiego rynku, gdzie rośnie liczba użytkowników internetu mobilnego. Miliarder zapowiedział wybudowanie tzw. farm serwerów na południu Indii. Inwestycję oszacował na 700 mld rupii (ok. 10,2 mld dol.) w ciągu dwóch dekad.

Gautam Adani nie po raz pierwszy inwestuje w nowe obszary działalności. 57-latek zaczynał jako handlarz diamentów, żeby wkrótce wytwarzać plastik i tekstylia. Prawdziwym przełomem okazało się jednak wygranie kontraktu na zarządzanie portem przeładunkowym Mundra w rodzinnym Gudźaracie. Następnie wszedł w sektor energetyczny, petrochemiczny i wydobywczy. Adani, który jest 167. na liście miliarderów „Forbesa”, zarządza również siecią portów morskich i lotniczych. Wartość jego imperium szacowana jest na 11,7 mld dol.

Gwałtowny rozwój portu w Mundrze zbiegł się ze wzrostem popularności Narendry Modiego, który wtedy został szefem stanu Gudźarat, a po kilkunastu latach premierem Indii.

źródło:

Zobacz więcej