RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Śmierć wenezuelskiego opozycjonisty w areszcie. USA ogłaszają sankcje

29 czerwca rząd wenezuelski potwierdził zgon kapitana marynarki wojennej Rafaela Acosty Arevalo (fot. REUTERS/Carlos Garcia Rawlins)

Rząd USA ogłosił w czwartek sankcje wobec wenezuelskiej Dyrekcji Generalnej Kontrwywiadu Wojskowego (DGCIM) jako odpowiedzialnej za śmierć kapitana Rafaela Acosty Arevalo, zmarłego w areszcie prawdopodobnie wskutek tortur.

Rząd USA ma wkrótce rozpocząć akcję deportacji nielegalnych imigrantów

W najbliższych dniach rząd Stanów Zjednoczonych rozpocznie ogólnokrajową akcję deportacji nielegalnych imigrantów – informują amerykańskie media.

zobacz więcej

„Aresztowanie z przyczyn politycznych i tragiczna śmierć kapitana Rafaela Acosty są nieuzasadnione i nie sposób się z nimi pogodzić” - oświadczył w komunikacie minister skarbu USA Steven Mnuchin.

Dodał, że „Departament Skarbu jest zaangażowany w działania mające na celu położenie kresu nieludzkiemu traktowaniu opozycjonistów politycznych i niewinnych członków sił zbrojnych, zmierzającemu do zdławienia opozycji” w Wenezueli.

Amerykański rząd zazwyczaj wymienia Nicolasa Maduro jako „byłego prezydenta” Wenezueli, a jego rząd określa jako „dawny rząd”, ponieważ uważa za legalnego szefa państwa wenezuelskiego przywódcę opozycji Juana Guaido, którego uznały dotąd 54 państwa.

W następstwie sankcji nałożonych przez Departament Skarbu USA zamrożona została cała własność DGCIM znajdująca się na terenie jurysdykcji USA; jednocześnie wprowadzono zakaz dokonywania przez DGCIM transakcji finansowych z osobami przebywającymi na terenie Stanów Zjednoczonych.

29 czerwca rząd wenezuelski potwierdził zgon kapitana marynarki wojennej Rafaela Acosty Arevalo, oskarżonego o udział w spisku mającym na celu obalenie rządu Nicolasa Maduro. Kapitan zmarł w więzieniu wenezuelskiego kontrwywiadu, a dwaj funkcjonariusze DGCIM zostali aresztowani jako podejrzani o spowodowanie jego śmierci.

Według obrońców kapitana Arevalo, był on torturowany aż do śmierci. Po raz ostatni widziano go podczas przesłuchania przez sąd wojskowy; nie był w stanie utrzymać się na nogach ani mówić.

Władze wenezuelskie pochowały w środę kapitana Arevalo wbrew protestom jego rodziny, która domagała się przeprowadzenia autopsji przez niezależną komisję lekarską.

Śmierć kapitana wywołała ostrą reakcję wspólnoty międzynarodowej. Kraje tzw. Grupy z Limy uważają, że „został on zamordowany”.

Unia Europejska zażądała „wszechstronnego i niezależnego dochodzenia”.

źródło:

Zobacz więcej