Prokuratura: Jest śledztwo ws. śmierci ojca 5-letniego Dawida

Poszukiwania 5-letniego Dawida Żukowskiego w Grodzisku Mazowieckim (fot. PAP/Jakub Kamiński)

Prokuratura wszczęła w czwartek śledztwo mające na celu ustalenie okoliczności śmierci ojca 5-letniego Dawida Żukowskiego – poinformował rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Łukasz Łapczyński.

Trwają poszukiwania 5-letniego Dawida. Zabrał go ojciec, który po kilku godzinach już nie żył

W trwających od nocy poszukiwaniach 5-letniego chłopca policjanci wykorzystują wsparcie operatorów dronów i policyjnego śmigłowca – informuje...

zobacz więcej

Jak zaznaczył, zadaniem śledczych na tym etapie jest przede wszystkim ustalenie na podstawie wszystkich zabezpieczonych dotychczas dowodów, jaki jest los dziecka, co się z nim dzieje i gdzie aktualnie może przebywać. Dodał, że śledczy będą ustalali te okoliczności na podstawie oględzin miejsca zdarzenia, oględzin auta, wyników sekcji zwłok i badań dodatkowych zleconych w toku postępowania.

Zaznaczył przy tym, że „czynności poszukiwawcze mające na celu odnalezienie chłopca prowadzi policja i inne służby do tego powołane”.

„Szereg czynności policjanci wykonują wspólnie z prokuraturą, m.in analizę zabezpieczonych śladów, zlecanie opinii, analizę danych telekomunikacyjnych i wiele innych, ponadto planują czynności, jakie w sprawie należy wykonać i je realizują” – wskazał prokurator.

Prokurator Łapczyński zapowiedział też, że w piątek rano przekaże wyniki przeprowadzonych przez śledczych czynności w tej sprawie.

Poszukiwania 5-letniego chłopca z Grodziska Mazowieckiego trwają od zgłoszenia utraty przez rodzinę kontaktu z dzieckiem i jego ojcem. Działania rozpoczęły się około północy; trwają już ponad 20 godzin. 5-letni Dawid został zabrany przez ojca z miejsca zamieszkania około godz. 17 w środę. Według informacji policji, przed godz. 21 ojciec najprawdopodobniej odebrał sobie życie. Mężczyzna zginął potrącony przez pociąg. Informacje o śmierci mężczyzny policja z Grodziska otrzymała przed godz. 21.

W działaniach poszukiwawczych biorą udział setki funkcjonariuszy z Grodziska Mazowieckiego, garnizonu stołecznego i Komendy Głównej Policji. Policjanci wykorzystują m.in. drony, śmigłowiec i psy tropiące. W działania włączyli się także strażacy i Wojska Obrony Terytorialnej - 40 żołnierzy 65. batalionu lekkiej piechoty z Pomiechówka.

Jak poinformował rzecznik KSP kom. Marczak, policja nie planuje przerywania poszukiwań nawet po zmierzchu. „Te działania, jeśli będzie taka potrzeba, będą prowadzone całą noc” – zaznaczył.

Policja cały czas apeluje do osób, które między godz. 17 a 21 w środę przebywały w okolicach Grodziska Mazowieckiego lub warszawskiego Okęcia i widziały samochód ojca chłopca. To szara skoda fabia WGM 01K9. Na miejscu pasażera od strony kierowcy na szybie jest zasłona przeciwsłoneczna z logo Zygzaka McQuinna, czerwonej wyścigówki z bajki „Auta”. Zdjęcie samochodu udostępniono na Twitterze warszawskiej policji.

źródło:

Zobacz więcej