RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Już niedługo będziemy musieli podawać kod PIN znacznie częściej

Według nowych przepisów, kod PIN będzie wymagany po przeprowadzeniu pięciu transakcji zbliżeniowych (fot. Shutterstock/gpointstudio)

Już niedługo w trakcie zakupów kartą płatniczą znacznie częściej trzeba będzie podawać kod PIN. Dotyczyć to będzie także transmisji zbliżeniowych poniżej 50 zł – podaje portal bankier.pl.

PKO BP wprowadza karty debetowe z wizerunkami klubów Ekstraklasy

Karty z wyeksponowanymi herbami klubów Ekstraklasy od 22 lutego są do nabycia dla klientów PKO Banku Polskiego; to jedyny taki produkt na rynku –...

zobacz więcej

Do 14 września br. banki mają czas na dostosowanie swoich systemów do zaleceń europejskiej dyrektywy o usługach płatniczych. Jedną z przewidzianych zmian jest podniesienie poziomu bezpieczeństwa dla transakcji zbliżeniowych, które są realizowane przy użyciu kart płatniczych. Kod PIN trzeba będzie podawać dużo częściej niż dotąd. Dotyczy to wszystkich transakcji zbliżeniowych, także tych poniżej 50 zł.

Według nowych przepisów, kod PIN będzie wymagany po przeprowadzeniu pięciu transakcji zbliżeniowych. Karta poprosi o wprowadzenie kodu również, jeśli kolejna transakcja będzie bezdotykowa. Licznik ma się resetować po wprowadzeniu go – wtedy ponownie będzie można wykonać pięć transakcji bez podawania PIN-u. Do tej pory limit ten był traktowany inaczej przez różne banki.

Jak podaje portal, nowe przepisy zakładają, że kwota pojedynczej transakcji nie będzie mogła przekroczyć 50 euro. Z kolei suma następujących po sobie transakcji bez PIN–u nie będzie mogła przekroczyć 150 euro. W przypadku przekroczenia tej kwoty trzeba będzie wprowadzić kod. Od nowych zasad ma być jeden wyjątek – przy automatycznych płatnościach na autostradach i w strefach parkingowych nie będą one obowiązywały.

Później niż przewidywano ma przesunąć się podniesienie limitu transakcji bezdotykowych do 100 zł bez wprowadzania PIN-u. Początkowo przewidywano, że może się to stać w trzecim kwartale 2019 r. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że realnym terminem jest drugi kwartał 2020 zł.

źródło:
Zobacz więcej