Papież zabrał głos w sprawie śmierć Vincenta Lamberta

„Każde życie ma wartość, zawsze” – podkreślił papież (fot. Grzegorz Galazka/Archivio Grzegorz Galazka/Mondadori Portfolio/Getty Images )

Papież Franciszek zapewnił o modlitwie za Vincenta Lamberta. Francuz przez 11 lat był w stanie wegetatywnym. Zmarł w czwartek na skutek wstrzymania działań podtrzymujących go przy życiu. „Każde życie ma wartość, zawsze” – podkreślił papież.

Vincent Lambert nie żyje

Vincent Lambert nie żyje – poinformowała jego rodzina. Mężczyzna, który miał poważne uszkodzenie mózgu, został kilka dni temu odłączony od...

zobacz więcej

Od wypadku drogowego w 2008 roku Lambert przebywał w szpitalu w Reims. Zdaniem lekarzy był skazany na wegetację. Za wstrzymaniem działań podtrzymujących go przy życiu opowiadała się żona Lamberta; popierało ją jego rodzeństwo.

Na odłączenie aparatury nie zgadzali się długo rodzice, którzy walczyli o utrzymanie syna przy życiu. Decyzja odłączenia 42-latka od aparatury medycznej zapadła na mocy wyroku Sądu Kasacyjnego Francji.

Na profilu papieża Franciszka na Twitterze zamieszczono w czwartek następujące słowa: „Niech Bóg Ojciec przyjmie w swe objęcia Vicenta Lamberta. Nie budujmy cywilizacji, w której eliminowane są osoby, których życie nie wydaje się nam dość godne, by dalej mogły żyć”. „Każde życie ma wartość, zawsze” – napisał papież.

Rodzina o uśmierceniu Vincenta Lamberta: Tym razem to koniec, jego śmierć jest nieunikniona

Rodzina Vincenta Lamberta, który w ubiegłym tygodniu został odłączony od aparatury podtrzymującej go przy życiu, poinformowała, że jego śmierć jest...

zobacz więcej

W środę, także za pośrednictwem Twittera Franciszek wezwał: „Módlmy się za chorych, którzy zostali opuszczeni i pozostawieni, aby umarli. Społeczeństwo jest ludzkie, jeżeli chroni życie. Każde życie od początku aż do naturalnego końca, bez wybierania, kto jest bardziej czy mniej godny, aby żyć”. Papież podkreślił, że „lekarze mają służyć życiu, a nie je przerywać”.

Rzecznik Watykanu Alessandro Gisotti w specjalnym oświadczeniu wydanym w czwartek ogłosił: „Przyjęliśmy z bólem wiadomość o śmierci Vincenta Lamberta. Modlimy się o to, aby Pan przyjął go do swego Domu i wyrażamy bliskość z jego rodziną i tymi, którzy do końca angażowali się w pomaganie mu z miłością i oddaniem”.

Rzecznik przywołał słowa papieża Franciszka wypowiedziane o tej sprawie: „Bóg jest jedynym panem życia od początku po naturalny koniec, a naszym obowiązkiem jest strzeżenie życia zawsze i nieuleganie kulturze odrzucenia”.

Na profilu Papieskiej Akademii Życia na Twitterze ogłoszono, że urząd ten modli się za rodzinę Lamberta, za lekarzy i wszystkie osoby włączone w to postępowanie. „Śmierć Vincenta Lamberta i jego historia są porażką dla naszego człowieczeństwa” – oświadczyła Akademia.

źródło:

Zobacz więcej