RAPORT

Kampania 2020

Zęby trzonowe świadectwem prehistorycznych miłostek

Badania genetyczne dowiodły, że nasi przodkowie z gatunku Homo sapiens krzyżowali się ze swoimi ewolucyjnymi krewniakami (fot. Shutterstock/sruilk)

Badania genetyczne dowiodły, że nasi przodkowie z gatunku Homo sapiens krzyżowali się ze swoimi ewolucyjnymi krewniakami, takimi jak neandertalczycy i denisowianie. Kolejnym dowodem mogą być zęby trzonowe – donoszą naukowcy w piśmie „PNAS”.

Odkryto ósme na świecie jezioro lawy

Na subantarktycznej wyspie Saunders w archipelagu Sandwich Południowy brytyjscy naukowcy odkryli jezioro lawy. To ósme poznane dotąd takie miejsce....

zobacz więcej

Zęby trzonowe o trzech korzeniach mogą być świadectwem krzyżowania się naszych przodków z gatunku Homo sapiens z krewniakami z bliskich nam, obecnie wymarłych, gałęzi ewolucyjnych. Taką żuchwę z otworami po korzeniach zębów trzonowych, datowaną na 160 tys. lat, znaleziono w Tybecie.

Dotąd uważano, że zęby trzonowe o trzech korzeniach, które rzadko występują w populacji ludzkiej, wyewoluowały u przedstawicieli homo sapiens, gdy opuścili Afrykę. Najnowsze badania, których wyniki ogłoszono na łamach „Proceedings of the National Academy of Sciences”, wskazują na inną możliwość.

Najnowsze odkrycie dowodzi bowiem, że ta cecha jest starsza, a zarazem, że niektóre obecne populacje ludzkie w Azji zyskały ją dzięki krzyżowaniu się ich przodków w czasach prehistorycznych z ewolucyjnymi krewniakami człowieka – wyjaśnia główna autorka, prof. Shara Bailey z New York University (USA). Tymi krewniakami byli denisowianie.

Dzięki badaniom genetycznym prowadzonym przez kilkanaście ostatnich lat, w trakcie których analizowano archaiczne DNA pozyskane ze skamieniałości, wiadomo, że ludzie po opuszczeniu Afryki krzyżowali się ze swoimi ewolucyjnymi, wymarłymi dziś, krewniakami.

Denisowianie przybyli na Wyżynę Tybetańską znacznie wcześniej niż homo sapiens. Część ludzkiej populacji miałaby odziedziczyć po nich niektóre cechy, w tym wypadku kształt zębów trzonowych.

źródło:

Zobacz więcej