RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

PKP Intercity wybrało dostawcę 12 pociągów

PKP Intercity wybrało dostawcę 12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych (fot. PKP Intercity)

PKP Intercity wybrało ofertę Stadler Polska na dostawę – wraz ze świadczeniem usług utrzymania –12 nowych elektrycznych zespołów trakcyjnych. Wartość kontraktu to ponad 1 mld zł – poinformowano. Kolejowa spółka otrzymała dwie oferty. Drugą złożyło konsorcjum firm PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki.

Spalinowe lokomotywy z mikroprocesorami. PKP Intercity modernizuje tabor

PKP Intercity wybrało H. Cegielski – Fabrykę Pojazdów Szynowych w Poznaniu na wykonawcę modernizacji 13 spalinowych lokomotyw manewrowych SM42....

zobacz więcej

Przedmiotem postępowania przetargowego była dostawa fabrycznie nowych 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych (EZT) wraz z utrzymaniem przez okres 15 lat.

W ramach przetargu PKP Intercity otrzymało dwie oferty. Drugą złożyło konsorcjum firm PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki. PKP Intercity wyjaśnia, że zdecydował o wyborze oferty siedleckiego oddziału firmy Stadler, ponieważ spełniała ona kryteria cenowe przetargu. Przewoźnik planował przeznaczyć na zakup 12 nowych pociągów 1,025 mld zł brutto – wybrana oferta opiewała na 1,015 mld.

Oferta złożona przez konsorcjum firm PESA Bydgoszcz i ZNTK Mińsk Mazowiecki miała wartość 1,171 mld zł.

Zgodnie z warunkami zamówienia, dostawa pierwszych dwóch elektrycznych zespołów trakcyjnych ma nastąpić w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie umowy. Kolejne jednostki mają trafić do PKP Intercity w ciągu 48 miesięcy od podpisania kontraktu. Jednak zanim to nastąpi, dwie pierwsze jednostki będą poddane eksploatacji nadzorowanej w ruchu pasażerskim przez okres od 6 do 12 miesięcy (do osiągnięcia przebiegu co najmniej 250 000 km).

Nowe pociągi będą przeznaczone do międzywojewódzkich przewozów pasażerskich. Wstępne plany zakładają skierowanie pojazdów na trasy Szczecin-Lublin, Szczecin-Kraków i Kraków-Lublin.

Elektryczne zespoły trakcyjne, które dostarczy Stadler Polska, będą dostosowane do prędkości 160 km/h, co pozwoli na wykorzystanie pojazdów na zmodernizowanych szlakach kolejowych.

PKP Intercity posiada 20 składów EZT typu Pendolino, 20 składów typu Dart (zbudowanych przez Pesę) i 20 składów typu Flirt. Te ostatnie zbudowane zostały przez Stadlera. Ponadto w czerwcu spółka podpisała wartą blisko 275 mln zł brutto umowę na modernizację 14 "edyt", czyli pojazdów ED74, które planowo mają być wykorzystywane głównie na trasach Wrocław-Lublin i Wrocław-Kielce.

Po wypełnieniu umowy przez Stadler Polska PKP Intercity będzie dysponowało flotą 86 nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych.

źródło:

Zobacz więcej