Błaszczak: 15 sierpnia w Katowicach defilada „Wierni Polsce”

Na defiladę z okazji Święta Wojska Polskiego pod hasłem „Wierni Polsce” zaprosił mieszkańców kraju i regionu minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Defilada w tym roku upamiętni w Katowicach 100. rocznicę I powstania śląskiego.

Prezydent: Żeby serca i żal mogły się uspokoić, potrzebne nam jest upamiętnienie

zobacz więcej

Na briefingu przy Pomniku Powstańców Śląskich w Katowicach, obok którego przejdzie defilada, minister oraz przedstawiciele władz samorządowych i rządowych przedstawili niektóre szczegóły przedsięwzięcia.

– Serdecznie zapraszam mieszkańców woj. śląskiego, ale i całej Polski: 15 sierpnia o godz. 14 w Katowicach będzie miała miejsce defilada z okazji Święta Wojska Polskiego; defilada pod hasłem „Wierni Polsce” – powiedział Błaszczak.

Nawiązując do ogłoszonej w połowie maja decyzji, aby tegoroczna defilada z okazji Święta Wojska Polskiego odbyła się w Katowicach, minister obrony narodowej wskazał, że chodzi o upamiętnienie 100. rocznicy I powstania śląskiego oraz o oddanie hołdu „mieszkańcom Górnego Śląska, którzy zdecydowali o tym, że Śląsk stał się częścią Polski”.

Jak podkreślił minister Błaszczak, mieszkańcy tego regionu „poświęcali swoje zdrowie i życie, żeby zachować swoją tradycję, swoją kulturę – polską tradycję i kulturę; bo śląskość to polskość”.

Szef MON: Wojsko Polskie należy do najlepszych

– Czerpiąc z dziedzictwa i tradycji uczelni wojskowych zachowajcie dumę i pewność, że Wojsko Polskie należy do najlepszych – powiedział w...

zobacz więcej

Minister podał, że defilada rozpocznie się od przemarszu wojska ul. Bagienną od strony dzielnicy Szopienice, następnie al. Walentego Roździeńskiego, obok Spodka, w rejonie którego ustawiona będzie główna trybuna, następnie przez rondo gen. Jerzego Ziętka i Aleję Korfantego dotrze do pętli Słoneczna; tam nastąpi jej rozformowanie.

Błaszczak przekazał, że w defiladzie weźmie udział 2,6 tys. żołnierzy, 190 pojazdów i 60 statków powietrznych. Przemaszeruje 27 pododdziałów kompanii reprezentacyjnych i wystawionych zostanie 60 pocztów sztandarowych.

Defilować będą także żołnierze wojsk sojuszniczych stacjonujący w Polsce, a więc żołnierze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Rumunii i Chorwacji. Do uczestnictwa w defiladzie w Katowicach minister obrony zaprosił też górników.

źródło:
Zobacz więcej