RAPORT

Pogarda

„Nie pozwolimy, by Ukraina weszła do UE ze sztandarem z Banderą”

Obchody urodzin Stepana Bandery Na Ukrainie w 2018 r.    (fot. REUTERS/Valentyn Ogirenko)
Obchody urodzin Stepana Bandery Na Ukrainie w 2018 r. (fot. REUTERS/Valentyn Ogirenko)

Najnowsze

Popularne

– Z Ukrainą należy prowadzić dialog, a relacje sąsiedzkie budować na prawdzie historycznej – mówił w Polskim Radiu marszałek Senatu Stanisław Karczewski. – Nigdy nie pozwolimy na to, żeby Ukraina weszła do Unii Europejskiej ze sztandarem z Banderą – podkreślił.

„Ukraina chce doprowadzić do godnego upamiętnienia ofiar rzezi”

Dziś Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej. Ambasador Ukrainy w...

zobacz więcej

Polityk zaznaczył, że Polska jest ambasadorem Ukrainy w jej dążeniach do członkostwa w Unii Europejskiej i NATO, ale obie powinny pamiętać o trudnych kartach historii.

– Nigdy nie pozwolimy na to, żeby Ukraina weszła do Unii Europejskiej ze sztandarem z Banderą. Jesteśmy tutaj pryncypialni i stanowczy, prawda historyczna to podstawa - powiedział Stanisław Karczewski.

Jak podkreślił marszałek Senatu, w pamięci Polaków pozostają rocznice takie jak rocznica rzezi wołyńskiej. 11 lipca 1943 roku był kulminacyjnym punktem masowej eksterminacji polskiej ludności cywilnej na Wołyniu przez Organizację Ukraińskich Nacjonalistów, Ukraińską Powstańczą Armię oraz ukraińską ludność cywilną. Tego dnia zaatakowanych zostało 99 miejscowości zamieszkiwanych w większości przez Polaków.

Według szacunków polskich historyków, w czasie II wojny światowej na Wołyniu i w Małopolsce ukraińscy nacjonaliści zamordowali około 100 tysięcy Polaków. W akcjach odwetowych mogło zginąć od 10 do 12 tysięcy Ukraińców.


Ukraina uczci przywódcę nacjonalistów. Będą oficjalne obchody urodzin Bandery

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej