RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nietypowe wybory żywieniowe dzieci mogą wskazywać na autyzm

Nietypowe zachowania są widoczne już u wielu rocznych dzieci (fot. Shutterstock/Oksana Kuzmina)
Nietypowe zachowania są widoczne już u wielu rocznych dzieci (fot. Shutterstock/Oksana Kuzmina)

Nietypowe preferencje żywieniowe i zachowania podczas jedzenia mogą stanowić sygnał, że dziecko powinno zostać zbadane pod kątem autyzmu – informują naukowcy z Penn State College of Medicine na stronie internetowej uczelni. Zdaniem autorów, uwagę rodziców i lekarzy pierwszego kontaktu powinny zwrócić m.in. bardzo zawężona grupa produktów, które dziecko chce spożywać, nadwrażliwość na teksturę lub temperaturę żywności czy przetrzymywanie pokarmu w ustach bez połykania.

Apetyt rośnie w miarę… spadku hormonu

Hormon odpowiedzialny za uczucie głodu – grelina – pełni ważną rolę w kontrolowaniu pamięci epizodycznej. Gdy jest go za mało, szczury zapominają,...

zobacz więcej

Naukowcy analizowali informacje o ponad 2 tys. dzieci, pochodzące z wywiadów z rodzicami. Okazało się, że nietypowe zachowanie podczas jedzenia występowało u 70 proc. dzieci z autyzmem, czyli 15 razy częściej niż u dzieci bez zaburzeń rozwoju.

Badacze podkreślają, że jest wyraźna różnica między dziećmi, które po prostu wybrzydzają podczas jedzenia, a tymi, które zachowują się nietypowo. Większość dzieci będzie stopniowo sięgała po coraz to nowe produkty, jednak dzieci z autyzmem bez interwencji będą wciąż jadły selektywnie (np. nie będą chciały jeść niczego poza papkami dla maluchów lub próbować czegoś, co ma nieznaną teksturę).

Z reguły nie lubią zmian, dlatego mogą upierać się przy produktach jednego koloru, kształtu lub jednego producenta – tłumaczą autorzy.

Jak zauważa dr Susan Mayes, autorka badań, nietypowe zachowania są widoczne u wielu rocznych dzieci z autyzmem. Obserwacja dziecka może więc doprowadzić do szybszej diagnozy, a co za tym idzie, szybszego wdrożenia terapii i większych korzyści do dziecka.

źródło:

Zobacz więcej