RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Największy europejski rollercoaster jest w Małopolsce. Energylandia bije kolejne rekordy #PolskaToWięcej

Prawie 1,5 tys. metrów długości, prędkość dochodząca do 142 km/h i spadek z wysokości 80 metrów pod kątem niemal 90 stopni – takimi parametrami szczyci się Hyperion, ekstremalna kolejka górska, jaką w 2018 roku otwarto w parku rozrywki Energylandia w małopolskim Zatorze. – Aktualnie mamy 30 ha powierzchni. Zaczynaliśmy od 26 ha, docelowo zamierzamy mieć 150 ha – powiedział w rozmowie z portalem tvp.info Kris Kojder, dyrektor ds. wizerunku w Energylandii.

Jest takie miejsce, w którym trzeba przeczołgać turystę #PolskaToWiecej

– Ludzie idą w ciemnych wyrobiskach, wąskich, krętych, nie wiedzą, w którą stronę będą skręcali, czołgają się. Mało który obiekt turystyczny...

zobacz więcej

Twórcy Energylandii to małżeństwo z dziećmi. Jeden z największych parków rozrywki na naszym kontynencie utworzyli w cztery lata. – Pomysł podsunęły właśnie dzieci, które po powrocie z zagranicznego wyjazdu zadały pytanie, dlaczego w Polsce nie ma takiego miejsca. I tak zrodził się pomysł na rodzinną Energylandię – zdradził Kris Kojder.

Polski park rozrywki ruszył w 2014 roku. Zajmuje obszar o powierzchni 30 hektarów, podzielonych na cztery strefy: Bajkolandię, Familijną, Ekstremalną oraz Water Park. – Każda z tych stref jest co roku rozbudowywana. Aktualnie mamy 30 ha powierzchni, zaczynaliśmy od 26 ha i docelowo zamierzamy mieć 150 ha – dodał.

– Mamy Hyperion, największym megacoaster w Europie. To potężna konstrukcja, która pozwala na przejechanie prawie półtorakilometrowej trasy z prędkością większą niż dozwolona na polskich autostradach – 142 km/h. Największe wrażenie robi wysokość, na której się znajdujemy, bo na samym szczycie konstrukcja ma 77 metrów wysokości. Pierwszy spadek kolejką ma aż 80 metrów długości. Przejeżdżamy też przez 3-metrowy podziemny tunel. Wrażenia z przejazdu są oszałamiające, niektórzy mogą doznać niezłego zawrotu głowy. Pomimo prędkości i wysokości, przejazd jest jednak dość łagodny. Nie mamy wrażenia, że atrakcja nas „wytarmosi”. Megacoaster miał premierę 14 lipca 2018 roku, świętowaliśmy wtedy czwarte urodziny Energylandii. To nasza flagowa atrakcja, która wyróżnia nasz park spośród innych na świecie. Jest to duma nie tylko dla parku, ale także dla Polaków, że możemy pochwalić się czymś takim – mówił dyrektor.

Koziołek Matołek wybiera się w podróż do USA #PolskaToWiecej

– Odwołujemy się do bajki retro, bajki konserwatywnej, wskazującej na wartości zaklęte w morale. Koziołek Matołek potępiał głupotę, wspierał piękne...

zobacz więcej

Są też inne atrakcje, które pozwalają podnieść poziom adrenaliny. Za chwilę odwiedzający park będą mogli skorzystać z największego na świecie drewnianego roolercoastera.

– Jego konstrukcja będzie miała wysokość ponad 60 metrów, a prędkość wagoników wyniesie 115 km/h. Jest to spektakularna atrakcja, sama konstrukcja robi oszałamiające wrażenie. Obecnie najwyższymi drewnianymi rollercoasterami są T Express Everland w Korei Południowej oraz Wildfire w Szwecji – poinformował Kris Kojder.

Polacy widać lubią się bać, bo Zator odwiedzają tłumy turystów. – Z roku na rok notujemy wzrost popularności. W 2018 roku odwiedziło nas 1,5 mln osób, myślę, że w tym roku dobijemy do 1,8 mln. Przyjeżdżają do nas Polacy i goście z zagranicy, w szczególności Czesi i Słowacy. Jednak nie tylko oni, bo również odwiedzają nas turyści z krajów Beneluksu, Niemiec, Ukrainy, Białorusi czy Rosji – mówił.

„Orchestron to jest profesjonalizm. Każdy dźwięk jest przemyślany” #PolskaToWięcej

Po niezwykłej premierze Orchestonu w grudniu ubiegłego roku kolejny sukces. Po raz pierwszy Gromee pokazał swój projekt w sali krakowskiego Centrum...

zobacz więcej

Priorytetem dla właścicieli i pracowników parku jest bezpieczeństwo. – Każdy, kto chce skorzystać z atrakcji Energylandii, musi mieć odpowiedni wiek i wzrost. Podczas przejazdu rollercoasterem nie można korzystać z telefonów ani mieć przy sobie osobistych rzeczy, które mogłyby wypaść i zrobić komuś krzywdę. Jeżeli chodzi o strefę wodną, to przy każdym punkcie mamy wyspecjalizowanych ratowników, którzy obserwują zjeżdżających – podkreślił.

Operatorzy urządzeń w parku rozrywki twierdzą, że najstarszą osobą, która skusiła się na przejażdżkę rollercoasterem, była pani po osiemdziesiątce. Bawiła się znakomicie.

13 i 14 lipca Energylandia zaprasza na swoje piąte urodziny. Będzie tort, uwielbiana przez dzieci piana party, konkursy i sporo zabawy.

źródło:
Zobacz więcej