Japońska sonda po raz drugi wylądowała na asteroidzie Riugu

Misja Hayabusy2 ma się zakończyć w 2020 roku (fot. wikipedia.org/Go Miyazaki)

Wystrzelona w 2014 r. sonda Hayabusa2, której celem jest zbadanie odległej asteroidy Riugu, w tym pobranie próbek z jej powierzchni i zbadanie wnętrza tego ciała niebieskiego, dokonała ponownego, krótkiego lądowania – poinformowała agencja JAXA.

Solar Probe wyruszył w stronę Słońca. Zbliży się do gwiazdy jak nikt wcześniej

Start siedmioletniej misji Solar Probe, sondy, która ma wejść w koronę słoneczną, został przełożony ze względu na złe warunki atmosferyczne....

zobacz więcej

W wypowiedzi dla AFP rzecznik japońskiej agencji kosmicznej (JAXA), Takayuki Tomobe powiedział: „Wieża kontrolna odebrała dane świadczące o tym, że sonda Hayabusa2 (Sokół2) dokonała udanego lądowania na Riugu, wokół której krążyła od miesiąca”.

Dodał, że kolejne godziny przyniosą pełniejsze potwierdzenie tej informacji. Sygnał z Riugu – planetoidy z grupy Apollona okrążającej Słońce w ciągu 1 roku i 109 dni - dociera na Ziemię po 14 minutach od wyemitowania.

Ponowne lądowanie Hayabusy2 ma na celu pobranie próbek pyłu i gruntu po wstrzeleniu w głąb asteroidy pocisku. Próbki - podkreślają japońscy naukowcy - pozwolą dokładniej zbadać wnętrze asteroidy i uzyskać większą wiedzę na temat kształtowania się układu słonecznego.

Riugu została odkryta 10 maja 1999 r. w ramach projektu LINEAR. Jej nazwa została wyłoniona w wyniku konkursu. Pochodzi ona od japońskiego słowa Ryugu-jo, nazwy podwodnego pałacu władcy mórz w japońskiej legendzie o Taro Urashimie.

Tytułowy bohater otrzymał tam od księżniczki tajemnicze puzderko, którego nie wolno mu było otwierać. Nazwa ta nawiązuje do misji sondy, która ma się zakończyć sprowadzeniem próbek na Ziemię.

Sonda InSight wylądowała na Marsie. Będzie badać, co jest pod powierzchnią

O godz. 20.54 czasu polskiego na Marsie wylądowała sonda NASA InSight. To pierwsza misja, podczas której będą prowadzone badania wnętrza Czerwonej...

zobacz więcej

Sonda została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną ze stacji Tanegashima na południu Japonii w 2014 r. Dotarła w pobliże Riugu 28 czerwca 2018 r. 22 lutego 2019 r. nastąpiło pierwsze lądowanie sondy Hayabusa2 na planetoidzie, zakończone pobraniem próbek z powierzchni.

5 kwietnia sonda umieściła na powierzchni Riugu impaktor z materiałem wybuchowym. Uznano, że obserwacja powstałego w wyniku eksplozji krateru pozwoli na lepsze poznanie właściwości powierzchni i wnętrza planetoid.

Ponowne lądowanie sondy Hayabusa2 na Riugu było skoncentrowane właśnie na tych aspektach. Wybuch pocisku wystrzelonego przez sondę pozwolił na zebranie przez urządzenia ssące pyłu i cząsteczek gruntu. Naukowcy spodziewają się uzyskać próbki materiałów nienarażonych wcześniej na działanie m.in. promieniowania słonecznego.

Misja Hayabusy2 ma się zakończyć w 2020 r.

To druga tego typu operacja japońskiej agencji kosmicznej (JAXA). Pierwsza, również dotycząca badania asteroidy, rozpoczęła się w 2003 r. i zakończyła w 2010 r.

źródło:

Zobacz więcej