
Wystrzelona w 2014 r. sonda Hayabusa2, której celem jest zbadanie odległej asteroidy Riugu, w tym pobranie próbek z jej powierzchni i zbadanie wnętrza tego ciała niebieskiego, dokonała ponownego, krótkiego lądowania – poinformowała agencja JAXA.
Start siedmioletniej misji Solar Probe, sondy, która ma wejść w koronę słoneczną, został przełożony ze względu na złe warunki atmosferyczne....
zobacz więcej
W wypowiedzi dla AFP rzecznik japońskiej agencji kosmicznej (JAXA), Takayuki Tomobe powiedział: „Wieża kontrolna odebrała dane świadczące o tym, że sonda Hayabusa2 (Sokół2) dokonała udanego lądowania na Riugu, wokół której krążyła od miesiąca”.
Dodał, że kolejne godziny przyniosą pełniejsze potwierdzenie tej informacji. Sygnał z Riugu – planetoidy z grupy Apollona okrążającej Słońce w ciągu 1 roku i 109 dni - dociera na Ziemię po 14 minutach od wyemitowania.
Ponowne lądowanie Hayabusy2 ma na celu pobranie próbek pyłu i gruntu po wstrzeleniu w głąb asteroidy pocisku. Próbki - podkreślają japońscy naukowcy - pozwolą dokładniej zbadać wnętrze asteroidy i uzyskać większą wiedzę na temat kształtowania się układu słonecznego.
Riugu została odkryta 10 maja 1999 r. w ramach projektu LINEAR. Jej nazwa została wyłoniona w wyniku konkursu. Pochodzi ona od japońskiego słowa Ryugu-jo, nazwy podwodnego pałacu władcy mórz w japońskiej legendzie o Taro Urashimie.
O godz. 20.54 czasu polskiego na Marsie wylądowała sonda NASA InSight. To pierwsza misja, podczas której będą prowadzone badania wnętrza Czerwonej...
zobacz więcej
Sonda została wystrzelona w przestrzeń kosmiczną ze stacji Tanegashima na południu Japonii w 2014 r. Dotarła w pobliże Riugu 28 czerwca 2018 r. 22 lutego 2019 r. nastąpiło pierwsze lądowanie sondy Hayabusa2 na planetoidzie, zakończone pobraniem próbek z powierzchni.
5 kwietnia sonda umieściła na powierzchni Riugu impaktor z materiałem wybuchowym. Uznano, że obserwacja powstałego w wyniku eksplozji krateru pozwoli na lepsze poznanie właściwości powierzchni i wnętrza planetoid.
Ponowne lądowanie sondy Hayabusa2 na Riugu było skoncentrowane właśnie na tych aspektach. Wybuch pocisku wystrzelonego przez sondę pozwolił na zebranie przez urządzenia ssące pyłu i cząsteczek gruntu. Naukowcy spodziewają się uzyskać próbki materiałów nienarażonych wcześniej na działanie m.in. promieniowania słonecznego.
Misja Hayabusy2 ma się zakończyć w 2020 r.
To druga tego typu operacja japońskiej agencji kosmicznej (JAXA). Pierwsza, również dotycząca badania asteroidy, rozpoczęła się w 2003 r. i zakończyła w 2010 r.