Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Potężny żywioł uderzył w Grecję. Zginęli turyści; rośnie liczba ofiar burzy

Do siedmiu osób wzrósł bilans ofiar śmiertelnych intensywnej i krótkiej burzy z gradobiciem, która przeszła w nocy ze środy na czwartek nad północną Grecją – informuje agencja Reutera. Wśród zabitych jest co najmniej sześcioro turystów.

Potężne burze z gradem niemal w całym kraju. „Najlepiej zostać w domu”

Burze z gradem występować mogą w czwartek na obszarze niemal całego kraju – ostrzega Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Alerty przed burzą...

zobacz więcej

Na popularnym wśród turystów Półwyspie Chalcydyckim u wybrzeży Morza Egejskiego wiatry osiągały prędkość ponad 100 km na godzinę. W regionie ogłoszono stan wyjątkowy.

Według świadków burza, która powaliła drzewa i pozrywała dachy domów, trwała zaledwie kilka minut.

Jak podała grecka policja, wśród zabitych jest dwoje starszych Czechów, których przyczepę kempingową porwał wiatr; kobieta z 8-letnim synem z Rumunii, którzy zginęli, gdy wiatr zwalił dach restauracji w kurorcie nadmorskim; dwóch Rosjan, mężczyzna i chłopiec, zabici w wyniku zwalenia się drzewa koło hotelu. Zwłoki siódmej niezidentyfikowanej dotychczas ofiary znaleziono w morzu.

Według władz rany odniosło około 100 ludzi, głównie turyści. Jak poinformował rzecznik rządu Stelios Pecas, 23 osoby są w szpitalu, a stan zdrowia jednej kobiety jest krytyczny.

Na ulicach leżą poprzewalane drzewa i motocykle, a na plażach – kawałki dachów zerwanych z domów. Występowały też przerwy w dostawach prądu.

Jak wyjaśnił profesor meteorologii i klimatologii Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach Teodoros Karakostas, zjawisko, które nawiedziło północną Grecję, było tzw. superkomórką burzową. Jest to najrzadziej występujący rodzaj burzy, ale jednocześnie najgwałtowniejszy. W Grecji o tej porze roku, gorącej i suchej, burze są rzadkością.

źródło:
Zobacz więcej