RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

„Czarnobyl turystycznym magnesem”. Zniszczony reaktor zabezpiecza nowa osłona

Budowa sarkofagu rozpoczęła się w 2012 roku i kosztowała 1,5 mld euro (fot. Brendan Hoffman/Getty Images)
Budowa sarkofagu rozpoczęła się w 2012 roku i kosztowała 1,5 mld euro (fot. Brendan Hoffman/Getty Images)

W Czarnobylu na Ukrainie oddano do eksploatacji nową osłonę nad czwartym reaktorem elektrowni atomowej, który został zniszczony przez wybuch w 1986 r. Pozwoli to na rozpoczęcie demontażu starego sarkofagu, który wcześniej ochraniał reaktor.

„Pływający Czarnobyl” gotowy. Rosjanie budowali go przez ponad dwie dekady

W lipcu, po ponad dwóch dekadach budowy, pływająca elektrownia jądrowa Akademik Łomonosow wyruszy tzw. Szlakiem Północnym do swojego miejsca...

zobacz więcej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, który uczestniczył w uroczystości, oświadczył, że strefa wokół Czarnobyla stanie się „jednym z punktów wzrostu (gospodarczego) nowej Ukrainy”. Zapowiedział też ułatwienia dla turystów, którzy pragną zwiedzać to miejsce, m.in. odwołanie zakazu fotografowania niektórych obiektów.

– Przestańmy w końcu odstraszać ludzi, turystów i przekształćmy strefę w naukowy i w przyszły turystyczny magnes. Zróbmy tę ziemię strefą wolności, która stanie się jednym z symboli nowej Ukrainy, bez korupcji i głupich zakazów, z inwestycjami i przyszłością. Zrobimy to razem – zadeklarował.

Osłona w formie arki była dotychczas testowana, a formalne wprowadzenie jej do eksploatacji pozwoli na uzyskanie certyfikatów, które umożliwią rozebranie starego sarkofagu. Demontaż ma objąć elementy budowlane o łącznej masie ponad 500 ton.

Do katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu doszło 26 kwietnia 1986 r. Wybuch czwartego reaktora siłowni doprowadził do skażenia części terytoriów Ukrainy i Białorusi. Substancje radioaktywne dotarły też nad Skandynawię, Europę Środkową, w tym Polskę, a także na południe kontynentu - do Grecji i Włoch. W strefie wokół Czarnobyla wciąż obowiązuje zakaz osiedlania się.

Nową osłonę w postaci stalowej arki nasunięto nad zniszczony przez wybuch reaktor nr 4 w listopadzie 2016 r. Pokryła ona stary sarkofag, chroniący to niebezpieczne miejsce przez 30 lat. Cała konstrukcja waży 36 tys. ton; ma 257 metrów szerokości, 162 metry długości i 108 metrów wysokości. Przewiduje się, że będzie pełnić swą funkcję przez co najmniej sto lat. Jej budowa rozpoczęła się w 2012 r. i kosztowała 1,5 mld euro.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej