Obchody 76. rocznicy rzezi wołyńskiej. Uroczystości od rana

Na zdjęciu pogrzeb polskich ofiar. Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas Mszy św. i nabożeństw (fot. IPN)

Mszą świętą w katedrze Wojska Polskiego i złożeniem wieńców pod grobem Nieznanego Żołnierza rozpoczną się w czwartek państwowe obchody Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej. Uroczystości organizują: Instytut Pamięci Narodowej, Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych, środowiska kresowe oraz władze dzielnicy Żoliborz.

Prezydent do Kresowian: Składam hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej

Składam hołd ofiarom zbrodni wołyńskiej i łączę się w modlitwie – napisał prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników XXV Światowego Zjazdu i...

zobacz więcej

Do udziału w uroczystościach zaproszono ocalałych z ludobójstwa i ich rodziny. Na obchodach pojawią się byli żołnierze 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, prezesi największych organizacji kombatanckich, przedstawiciele władz państwowych i duchowieństwa.

Podczas uroczystości szef UdSKiOR Jan Józef Kasprzyk odznaczy weteranów 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, członków ich rodzin, potomków pomordowanych na Wołyniu i zasłużonych w kultywowaniu pamięci o ofiarach tej zbrodni medalami „Pro Bono Poloniae” i „Pro Patria”.

11 lipca 1943 r. oddziały Ukraińskiej Powstańczej Armii dokonały skoordynowanego ataku na 99 polskich miejscowości, głównie w powiatach kowelskim, horochowskim i włodzimierskim. Było to apogeum mordów dokonywanych przez ukraińskich nacjonalistów przy pomocy ukraińskiej ludności od 1942 r., w następnych dniach masakry były kontynuowane.

W Hucie Pieniackiej zamordowano ponad 850 Polaków. 75. rocznica tragedii

Prezydent Andrzej Duda w liście do uczestników obchodów 75. rocznicy zbrodni w Hucie Pieniackiej podkreślił, że ludobójstwo, którego dokonali w tej...

zobacz więcej

Zbrodnię, kwalifikowaną przez pion śledczy IPN jako ludobójstwo, przeprowadzili nacjonaliści ukraińscy z OUN-B i UPA na ludności polskiej Wołynia, Galicji Wschodniej, a także części Lubelszczyzny, Podkarpacia i Polesia. Szacuje się, że w jej wyniku tylko w latach 1943–45 zamordowano ok. 100 tys. Polaków.

Ludność polska ginęła od kul, siekier, wideł, noży i innych narzędzi, nierzadko w kościołach podczas mszy i nabożeństw.

22 lipca 2016 r. Sejm RP ustanowił 11 lipca Narodowym Dniem Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

11 lipca 2019 r. – obchody w Warszawie

Msza święta, Katedra Polowa Wojska Polskiego, ul. Długa 13/15, godz. 10.30.

Złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy Grobie Nieznanego Żołnierza, pl. Marszałka Józefa Piłsudskiego, godz. 12.00.

Uroczystość przed pomnikiem Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez nacjonalistów ukraińskich na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej na terenie województw południowo-wschodnich w latach 1942-47, Skwer Wołyński – ul. Gdańska, godz. 14.00.

Uroczystość przed pomnikiem 27. Wołyńskiej Dywizji Piechoty Armii Krajowej, Skwer Wołyński – ul. Gdańska, godz. ok. 15.30.

źródło:
Zobacz więcej