RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„To prezydent Warszawy powinien przygotować odpowiednią liczbę miejsc w szkołach”

– To prezydent Warszawy co roku szacuje, jaka liczba absolwentów szkół niższego szczebla będzie aplikowała do poszczególnych typów szkół – liceów, techników czy szkół branżowych. I znając zainteresowania uczniów, powinien przygotować odpowiednią liczbę miejsc w szkołach – powiedział minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski. W ten sposób odpowiedział na pytanie o brakujące miejsca w stołecznych liceach.

Minister edukacji: Rodzice mogą być pewni, że ich dzieci znajdą miejsce w szkołach średnich

Z naszych informacji wynika, że wszyscy absolwenci gimnazjów oraz szkół podstawowych znajdą swoje miejsce w szkołach średnich – zapewnił minister...

zobacz więcej

Minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski spotkał się z prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim. O spotkanie wystąpił prezydent stolicy, gdyż chciał omówić problemy z brakiem miejsc dla absolwentów ósmych klas i gimnazjów w liceach.

Dariusz Piontkowski wyjaśnił, że mówiąc o tym, że każdy uczeń znajdzie miejsce w szkole średniej mówił o wszystkich typach szkół. Dodał, że tak samo było w poprzednich latach.

– Mówiliśmy o ogólnej liczbie miejsc w szkołach średnich. I mówiąc o tym, że każdy uczeń – absolwent gimnazjum i szkoły podstawowej – znajdzie miejsce w szkole średniej, mówię o wszystkich typach szkół. To prezydent (Trzaskowski) ze swoimi współpracownikami decyduje o tym, ile miejsc w poszczególnych typach szkół przeznacza dla absolwentów szkół niższego szczebla – wyjaśnił szef resortu edukacji.

Minister przypomniał, że wszystkie samorządy w Polsce korzystają z trzech źródeł finansowania edukacji. Wskazał, że są to: subwencja oświatowa, udziały w podatkach i dochody własne samorządów.

– W ciągu kilku lat, kiedy rządzi Prawo i Sprawiedliwość, subwencja oświatowa bardzo wzrosła. Gdy porównaliśmy subwencję z 2015 r. z subwencją w 2019 r., okazało się, że ta różnica po czterech latach wynosi ok. 0,5 mld zł – wskazał Piontkowski.

Dodał, że w czasie rządów PiS subwencja wzrosła o prawie 34 proc. – W ciągu ostatnich trzech lat Warszawa otrzymała dodatkowo prawie 130 mln zł – dodał.

źródło:
Zobacz więcej