
Była premier Beata Szydło nie została wybrana na stanowisko przewodniczącej komisji zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego. Na wniosek socjalistów głosowanie utajniono. – To odwet – tak wynik głosowania ocenił przewodniczący grupy konserwatystów Ryszard Legutko z Prawa i Sprawiedliwości.
Była premier, obecnie eurodeputowana PiS Beata Szydło poinformowała, że zrezygnowała z ochrony SOP. Jak wskazała, „standardowa ochrona”...
zobacz więcej
Kandydaturę Beaty Szydło poparło 21 europosłów, 27 było przeciw, dwóch wstrzymało się od głosu.
– Mamy do czynienia z odwetem. Tu nie liczą się kompetencje ewentualnego szefa komisji zatrudnienia, bo nikt nie zakwestionował kandydatury Beaty Szydło – skomentował wydarzenie przewodniczący frakcji EKR Ryszard Legutko po głosowaniu.
Jak ocenił, w ten sposób socjaliści zareagowali na odrzucenie przez Polskę i kraje Grupy Wyszehradzkiej kandydatury Fransa Timmermansa na przewodniczącego Komisji Europejskiej na unijnym szczycie.
– Duża część partii, grup politycznych, przede wszystkim socjaliści, jest w szoku po tym, co się stało na posiedzeniu Rady Europejskiej, że ten pakiet z Osaki padł, padł przede wszystkim za sprawą Europy Wschodniej i polskiego rządu – powiedział.
Jak dodał europoseł Legutko, nie zdarzyło się jeszcze, by ustalenia przedstawicieli grup politycznych dotyczące podziału stanowisk według metody D'Hondta zostały na komisji parlamentarnej odrzucone.
– Za tym głosowaniem stoi środowisko liberalno-lewicowe, które de facto krytykuje nas za nieprzyjmowanie imigrantów, za to, że demokracja w Polsce zwyciężyła i rządzą ci, którzy rządzą. (...) Nie mogą się pogodzić z porażką (...), z tym, że Polska razem z V4 zablokowała zarówno Timmermansa, jak i Webera – stwierdziła europosłanka Beata Mazurek.
.@beatamk o przegranej @BeataSzydlo „przeciwko premier Szydło głosowali europosłowie, którzy nazywali polskich patriotów faszystami” pic.twitter.com/XL1hfoA9Nw
— Dorota Bawolek (@DorotaBawolek) 10 lipca 2019
Frakcja Odnowić Europę – zrzeszająca w Parlamencie Europejskim liberalnych europosłów m.in. z Francji, Holandii i Belgii – zapowiedziała, że w...
zobacz więcej
– Będę starał się zachowywać jak najbardziej kooperatywnie, zachowywać bezstronnie, ale to nie znaczy, że będę pomijał polskie interesy. Te interesy muszą też być dobrze wyrażone, więc to jest moja recepta na współprzewodnictwo tej komisji – powiedział Waszczykowski.
Zdzisław Krasnodębski z PiS został wybrany na wiceprzewodniczącego komisji przemysłu, badań naukowych i energii (ITRE). Jej szefową została Rumunka Adina Valean z Europejskiej Partii Ludowej.
Oprócz Krasnodębskiego – wybranego przez aklamację – z Polski w komisji zasiadają także: Łukasz Kohut (Wiosna), Izabela Kloc (PiS) i Grzegorz Tobiszowski (PiS).
Europoseł prof. Zdzisław Krasnodębski z Prawa i Sprawiedliwości powiedział dziennikarzom, że ewentualne poparcie frakcji Europejskich...
zobacz więcej
Na wiceprzewodniczącego komisji petycji powołano Ryszarda Czarneckiego z Prawa i Sprawiedliwości. Celem grupy jest odpowiadanie na wszystkie petycjeunijnych obywateli do PE. Kandydaturę Czarneckiego poparło 18 europosłów, 10 było przeciwnych, a 3 wstrzymało się od głosu.
Przewodniczącą została Hiszpanka Dolores Montserrat z frakcji Europejskiej Partii Ludowej.
Platforma Obywatelska wystawiła dwójkę kandydatów – Janusza Lewandowskiego na wiceprzewodniczącego komisji budżetowej, a także Różę Thun na stanowisko wiceszefowej komisji rynku wewnętrznego i ochrony konsumentów. Oboje głosami europarlamentarzystów zostali wybrani do pełnienia tych funkcji.
W komisji budżetowej z naszego kraju znaleźli się również: Jan Olbrycht (PO), Robert Biedroń (Wiosna) oraz Zbigniew Kuźmiuk i Bogdan Rzońca (obaj z PiS).
Z kolei w komisji, którą współkieruje Róża Thun, zasiadają także: Leszek Miller (SLD), Adam Bielan (PiS) i Beata Mazurek (PiS).
Swojego przedstawiciela w kierownictwie komisji ma także PSL. Europoseł Krzysztof Hetman został wybrany na wiceprzewodniczącego komisji rozwoju regionalnego. Zajmuje się ona m.in. przydziałem środków unijnych dla samorządów.