RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

IPN odnalazł w Beskidach ludzkie szczątki i resztki umundurowania

Instytut prowadzi poszukiwania szczątków partyzanta z oddziału Jana Ziomkowskiego „Śmiałego” (fot. IPN)
Instytut prowadzi poszukiwania szczątków partyzanta z oddziału Jana Ziomkowskiego „Śmiałego” (fot. IPN)

Pracownicy Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN podczas prac pod szczytem Leskowca w Beskidzie Małym odnaleźli ludzkie szczątki i części umundurowania – podał w środę małopolski oddział IPN. Instytut szukał tam grobu partyzanta z oddziału Jana Ziomkowskiego „Śmiałego”.

Szczątki ofiar komunizmu na Polu Mokotowskim? IPN rozpocznie prace w przyszłym roku

Prawdopodobnie w drugim kwartale przyszłego roku eksperci z Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN rozpoczną prace archeologiczno-ekshumacyjne na...

zobacz więcej

„Badania miały na celu odnalezienie grobu partyzanta z oddziału sierż. Jana Ziomkowskiego »Śmiałego«, który poniósł śmierć w 1946 r. i został pochowany przez kolegów w pobliżu osiedla Sadyba pod Leskowcem. 8 lipca podczas prac natrafiono na ludzkie szczątki. Ujawniono też liczne artefakty, m.in. elementy wojskowego wyposażenia i umundurowania” – głosi komunikat Instytutu.

Odnalezione szczątki zostały przekazane do krakowskiego Zakładu Medycyny Sądowej, gdzie przeprowadzona będzie identyfikacja genetyczna.

Dr Maciej Korkuć z krakowskiego IPN podał, że Jan Ziomkowski był żołnierzem AK. Angażował się w próby przenikania do tworzonych przez władzę komunistyczną struktur bezpieczeństwa. Przez kilka miesięcy był podoficerem wadowickiego PUBP. Został aresztowany pod zarzutem współpracy z podziemiem i umieszczony więzieniu w Wadowicach, z którego uciekł w maju 1945 r.

Po ucieczce stworzył oddział partyzancki „Huragan”. Grupa działała głównie w rejonie Wadowic i Suchej Beskidzkiej. Liczyła – według różnych szacunków – od 30 do blisko 70 osób. Według obliczeń dokonanych przez UB partyzanci „Śmiałego” przeprowadzili ponad 100 akcji zbrojnych, m.in. 16 lipca 1946 r. zlikwidowali milicjanta z posterunku w Zawoi.

„Huragan” działał do lutego 1947 r. Wówczas z amnestii skorzystało, ujawniając działalność niepodległościową, 44 członków i współpracowników na czele z dowódcą.

Jan Ziomkowski zmarł tragicznie w 1982 r.

(fot. FB/Instytut Pamięci Narodowej)
(fot. FB/Instytut Pamięci Narodowej)

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej