RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Nowatorska operacja w Olsztynie. Lekarze rekonstruują ucho z żebra [WIDEO]

11-letni chłopiec spod Warszawy cierpiał na zespół Goldenhara (fot. YT/Gazeta Olsztyńska)
11-letni chłopiec spod Warszawy cierpiał na zespół Goldenhara (fot. YT/Gazeta Olsztyńska)

W olsztyńskim szpitalu dziecięcym przeprowadzono we wtorek pierwszy w regionie zabieg rekonstrukcji małżowiny usznej u 11-letniego chłopca. Poszerza on katalog wykonywanych w tej placówce skomplikowanych operacji twarzowo-czaszkowych.

Apel o pomoc dla 11-miesięcznego Antosia. Liczy się każdy dzień

– Być może porywamy się z motyką na słońce, być może to proszenie o cud – tak o pomoc dla swojego jedynego dziecka proszą rodzice 11-miesięcznego...

zobacz więcej

Operację przeprowadził interdyscyplinarny zespół lekarzy z Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi. Ordynator tego oddziału dr Krzysztof Dowgierd powiedział, że pacjent, 11-letni chłopiec spod Warszawy, cierpiał na zespół Goldenhara – zespół wad wrodzonych twarzoczaszki, którego jednym z objawów jest m.in. niewykształcenie ucha.

Zespół z Olsztyna przygotowywał się do zabiegu blisko rok. Chirurg plastyczny Łukasz Banasiak szkolił się w zakresie rekonstrukcji małżowiny usznej m.in. w szpitalach w Niemczech i USA.

– Małżowina zostanie wyrzeźbiona z chrząstki pobranej z łuku żebrowego pacjenta. Nowa małżowina zostanie wszczepiona w kieszeń skórno-mięśniową – powiedział dr Dowgierd. Lekarz dodał, że jego zespół przygotowuje się do kolejnych takich zabiegów, w tym do rekonstrukcji całych małżowin.

Zespół Oddziału Chirurgii Głowy i Szyi w olsztyńskim szpitalu dziecięcym dokonuje wielu skomplikowanych i rzadkich zabiegów z tego zakresu. W ostatnim czasie lekarze rozpoczęli wszczepianie małym pacjentom implantów słuchowych. Zespół leczy też skomplikowane wady twarzoczaszki.

Wśród pionierskich zabiegów olsztyńscy specjaliści mają na koncie m.in. odtworzenie fragmentu szczęki pacjentowi, który po nowotworze miał dziurę w twarzy. Pierwszy raz w Polsce zastosowali do takiego zabiegu komórki macierzyste u dziecka.

– Marzy nam się stworzenie w naszym szpitalu europejskiego centrum leczenia wad twarzoczaszki. Mamy nadzieję, że taka placówka ułatwiłaby pacjentom dotarcie do nas i leczenie. Niewiele zespołów w Polsce podejmuje się leczenia pacjentów z rzadkimi, skomplikowanymi schorzeniami. Naszą ambicją jest pomoc takim osobom – podkreślił dr Dowgierd.

Zabieg miał na celu poprawę nie tylko fizycznego funkcjonowania pacjenta, ale też miał dla niego ogromne znaczenie psychologiczne (fot. YT/Gazeta Olsztyńska)
Zabieg miał na celu poprawę nie tylko fizycznego funkcjonowania pacjenta, ale też miał dla niego ogromne znaczenie psychologiczne (fot. YT/Gazeta Olsztyńska)

źródło:

Zobacz więcej